18.07.2019 - Sosyal Hatun

Adet Baskılama Ve Geciktirme Zararlı Mı?

Adet Baskılama Ve Geciktirme Zararlı Mı?

Kadınlar ortalama olarak 28 günde bir sadet döngüsü yaşamaktadır. Kimi zaman bıu süre daha az ya da daha fazla olabilmektedir. Kadınlarda görülen adet kanması günlük hayatı bazen olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Özellikle önemli toplantılarda ya da yaz tatili geldiğinde adet olmak tam anlamı ile bir kabusa dönüşmektedir. Planladığınız tatil gününde adet olmanız sizin için oldukça can sıkıcı olduğundan dolayı bu günü ertelemek zorunda kalabilirsiniz. Adet baskılama ya da adet geciktirme yöntemi olarak ifade edilen bu durum pek çok kadın tarafından bilinse de bazen eksik ya da yanlış düşüncelere neden olmaktadır. Peki, adet baskılama ve geciktirme zararlı mı?
Adet geciktirme beklenen adet gününün değiştirilmesi olarak ifade edilmektedir. Adet baskılama bir takım ilaçlar ile yapılabilmektedir. Adet baskılama progesteron ilaçlarının kullanılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Adet ile birlikte rahmin dökülen iç tabakası bu sayede tutulmakta ve ilaç kullanımı boyunca bu durum devam etmektedir. İlaç kullanımının bırakılmasının ardından beklenen adet 3-4 gün içerisinde gelecektir.
Adet Baskılama Faydalı Olabilir Mi?
Bilinenin aksine adet baskılama bazen kadınlar için faydalı olabilmektedir. Kanam miktarı ve sıklığı göz önünde bulundurulduğunda adet baskılama kanın fazla olmasını önleyecektir. Bu da adet dönemlerinin çok daha rahat bir şekilde geçmesini sağlayacaktır. Adet baskılama özellikle aşırı adet kanamalarında kullanılan yöntemlerden birini oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra ağır geçen adet ağrılarında da azalma olması için adet baskılama kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Adet baskılama kişilerin sağlık problemi yaşamasına bir engel olduğundan dolayı çoğu zaman yararlı bir durum olarak da görülmektedir. Adet baskılama ya da adet gecikme ilaçları doktor kontrolünde kullanıldığı süre boyunca kişilerin sağlığına herhangi bir zarar vermeyecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ