23.08.2019 - Sosyal Hatun

Adet Sancısı İçin Aspirin Kullanmak Doğru Mudur?

Adet Sancısı İçin Aspirin Kullanmak Doğru Mudur?

REGL AĞRISI VE ÇARELERİ

Her kadının ayın belli günlerinde periyodik olarak yaşadığı sıkıntılı dönemleri, hiç şüphesiz regl dönemleridir. Metabolizmaya göre değişken belirtileri vardır. Kimi kadınların ruhsal yapısında öfke, aşırı duygusallık, dalgınlık gibi etkileri gözlemlenir. Kokulara karşı duyarlılık, aşırı üşüme yahut aşırı terleme fizyolojik etkilerin başında gelir. Ama hiç şüphesiz regl ağrıları, tüm bu belirtiler arasında yaşamı en olumsuz etkileyen metabolizma faaliyetidir.

İlaçla tedavi yöntemleri nelerdir?

Kadınların yahut onu hafifletmek adına başvurduğu çeşitli formüller vardır. Sıcak su torbaları ile vücudu, özellikle karın bölgesini sıcak tutmak, bunların başında gelir. Bitkisel çaylar yahut ağrı kesici özelliği bilinen bitkisel ya da kimyasal ilaçlar da, diğer çareler arasında sayılabilir. Peki, kadınların kabusu haline gelen adet sancısı için aspirin kullanmak doğru mudur?

Bilinçsiz ilaç kullanımı

Aslında ne olursa olsun, bitkisel ya da kimyasal hiçbir ilacı doktora danışmadan kullanmak bir risktir. Yukarıda bahsi geçen ilacın hammaddesi söğüt ağacıdır. Daha çok ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği ile bilinir. Ama vücut üzerinde hormonlara yönelik bir etkisi yoktur. Örneğin; regl gecikmesi de bazen kadın bünyesinde ağrılara neden olabilir. Bu süreçte bu ilacın içilmesinin, regl söktürücü bir yönü yoktur. Böyle durumlarda doktora danışarak bir hormon düzenleyicisi içmek, çok daha sağlıklıdır. Üstelik hammaddesi söğüt ağacı olan bu ilaç, kan sulandırıcı etkisiyle de bilinir. Eğer regl süreci başladıktan sonra içilmişse, kanamayı arttırır ve onu daha da koyulaştırır. Ama aynı zamanda regl ağrısını hafifleteceği de, kanıtlanmış bir gerçektir. Yan etkileri hafif olduğundan dolayı, diğer ağrı kesicilere göre içilme oranı daha yüksektir. Ama yine de vücut sağlığı gibi önemli bir konuda, kadınlara düşen görev, kendi sağlıklarını riske atmamak ve mutlaka doktor gözetiminde bulunmaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ