17.07.2019 - Sosyal Hatun

Bebeklerde ve Çocuklarda Alerji

Bebeklerde ve Çocuklarda Alerji

Alerji, bir maddeye karşı hassaslaşmış bir kimsenin sonradan buna karşı ( normalden farklı )aşırı tepki göstermesi halidir. Yani kısaca vücudun aşırı duyarlılığıdır.
Alerji oluşumunda kalıtımın rolü büyüktür. Bazı bünyeler ailevi olarak çok hassastırlar. Alerji oluşumu basit bir olay değildir. Birçok hastalıkların meydana gelişinde alerjik reaksiyonların rolü olduğu anlaşılmıştır. Su da dahil olmak üzere her maddeye karşı alerji olabilir. Antialerjik ilaçların dahi alerji yaptığı görülmüş olaylardandır. Bu mevzu o kadar geniştir ki alerji yeni bir bilim ve uzmanlık dalı haline gelmiştir. Yabancı alerjen maddelere karşı vücudun gösterdiği sınırlı koruyucu reaksiyonlar ise bağışıklık kazanma sistemini oluştururlar.

 

Alerjik reaksiyonlar ikiye ayrılır:

1- Erken aşırı duyarlılık reaksiyonları: Bunlar günlük hayatta en sık rastlanan alerjik reaksiyonlardır. Önceden yabancı alerjen madde vücuda girer, vücut maddeye karşı duyarlı hale gelir. Sonradan aynı madde vücuda tekrar girdiğinde, aşırı duyarlılık sonucu serum hastalığı ve şok meydana gelir.
2- Geç aşırı duyarlılık reaksiyonları: Bunda vücuda önceden giren ve hassaslaştıran bir madde yoktur. Ancak soy çekiminin ( kalıtım ) yanında şahsın kendine özgü vücut hassasiyeti vardır.
a) Alerjik burun nezlesi, saman nezlesi bu gruba girer. Mayıs ve ağustos aylarında, çiçek tozlarının havada serbest dolaştığı zamanlarda görülür. Burundaki gıcıklanma sonucu bu gibi hastalar devamlı aksırır ve öksürür hatta hapşurur. Çocuklar her yıl aynı zamanlarda nezle olur ve aksırırlar. Bu durumdan şüphenelenildiğinde bazı testler uygulamalarıyla, bir karara varılır. Çocuğu fazla rahatsız etmiyorsa hasta kendi haline bırakılır. Bazı yardımcı tedavi uygulamalarıyla ve vücut gücünün etkisi ile hasta bu geçici dönemi rahatça atlatabilir.
b) Astım da bir alerji neticesinde oluşur. Saman nezlesinde fazla duyarlı organ burun olduğu halde, astım ise bronşlardadır.
Çiçek tozu, oda tozu gibi birçok alerjen maddeler bronşlara girdiğinde, koyu kıvamlı, sümüksü bir madde ortaya çıkar. Aynı zamanda bronş adalelerinde bir daralma görülür. Neticede bronşlar o derece daralır ki, solunum güçleşir. Tahriş olan bronş hücreleri, öksürük krizleri oluşmasına yardımcı olur. Burada alerjen madde yüzde 80 oda tozlarıdır. Bzı gıdalar dahi astım krizi oluşturabilir. Yalnız astıma benzeyen bronşitte durum başkadır. Burada esas sebep enfeksiyondur. Tedavisi hastalığı yapan mikroba göre değişiktir ve bu astıma benzeyen bronşitler 3-4 yaşlarında sonra nadir görülür.
c) Ürtiker, kaşıntılı deri döküntüleri şeklinde belli olur. Vücut bakla bakla kabarır, kabarcıklar kaşıntılıdır. Her yaşta görülebilir. Alınan besinlere, ilaçlara ve ciltle temas etmiş bir maddeye karşı oluşur.
d) egzama, sebebi çok değişik olan bir hastalıktır. Halk arasında geçmeyen yaralara bu isim verilir.
Bu bir yanlış görüştür. Geçmeyen yaralar, mikrobik iltihaplar, mantarlar veya cilt kanserinden biridir. Egzamada ise alerjik neden ve kaşıntı vardır. Cilt hafif şiş kızarıklık ve akıntılıdır. Besinler ve ilaçlar yün, ipek ve tavşan tüyü ile temas, alerjen sebep olabilir.
Saman nezlesi, astım, ürtiker geçirmiş hassas bünyeli annenin çocuklarında egzama olasılığı yüksektir. Şişman çocuklar orta ve zayıf çocuklara göre daha çok egzama olur.
Çocuğun cildindeki rahatsızlığın egzama olup olmadığını doktor karar verir. Süt çocuğu egzamaları, yanakta, kulak arkalarında, boyun, alın, omuz, kol, göğüs, kaba etlerde, dirseğin iç ve diz ekleminin arka kısmında sıkça görülür.
Egzama tedavisi uygulamaya başlayan doktor çocuğun yaşını, kilosunu, gelişmesini, aldığı gıdaları, ilaçlara gösterdiği tepki ve egzamanın yerini dikkate alması gerekir. Önce gıda rejimi ayarlanmalı alerjiye yapması muhtemel veya alerji körükleyen maddelerin verilmemesi uygun olur.
Alerjide Tedavinin Esasları
1- Besinler ve solunum yoluyla alerjiye sebep olan maddelerin vücudu terk etmesini temin etmek, yeniden alınmasına engel olmak ve alerjiyi arttırabilecek diğer maddelerden sakınmak,
2- Alerjinin oluşum mekanizmasında rolü olan histamin denen maddenin karşıtı, adrenalin ve türevlerinin doktor kontrolünde kullanılması,
3- Antialerjik ilaçların alınması,
4- Alerji şekline ve şiddetine göre, kortizon sınıfı ilaçların kullanılması,
5- Alerjen maddenin ne olduğunun anlaşılmasından sonra, ufak toz tanecikleriyle vücudu bu maddelere karşı alıştırmak veya vücutta mevcut duruma karşı savunma mekanizması oluşturmak gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ