20.05.2019 - Sosyal Hatun

Bebekleri Uyumayan Anneler İçin Başlıca Öneriler Nelerdir ?

Bebekleri Uyumayan Anneler İçin Başlıca Öneriler Nelerdir ?

Bebekleri Uyumayan Anneler İçin Başlıca Öneriler Nelerdir

4-5 ay arasındaki bebeklerin bu zamanlarda beslenme ihtiyaçları hissetmeleri nedeniyle geceleri sıkça uyanmaları çok normal bir durumdur. Bu durumda ne yapmalıyım diye düşünebilirsiniz. Anca bebeklerin hepsi bu tür alışkanlıklara sahiptir. Peki bebekler ne kadar uyumalıdır? Normalde 5. aydan sonra bebeklerin günde en az 7 saat kesintisiz uyumaları en doğru olanıdır. Fakat buna rağmen bebeklerde sık sık uyanmalar görülmektedir. Hatta bebek nasıl uyutulur bilmiyorsanız durum daha da içinden çıkılamaz bir hal alabilir. Tabi bebeklerin nasıl uyutulacağını bilmek ne kadar önemliyse bebekler nasıl uyumalı bu da çok önemlidir. Çünkü bebekler nasıl uyumalı konusunda bilinen yanlış bilgiler sonucunda iş daha da içinden çıkılamaz bir duruma dönüşebilir.

Bebeklerde sık sık görülen uyku bozukluklarının bazı nedenleri;

– Uykuya dalmada güçlük çekme ve sık sık uyanma,
– Kabus görme,
– Gece ağlama nöbetleri ve uyku apnesi sendromu ise çok az görülse de bebek sağlığını etkileyen önemli rahatsızlıklardır.

Aileler bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım diye telaşa kapılıp ya yanlış bir şeyler yapabiliyorlar ya da bebeği daha çok huzursuz ediyorlar. Halbuki bebeğe karşı çok nazik güzel davranmaları gerekir. Çünkü bebekler her şeyden kolayca etkilenebilirler. Peki bebekler nasıl uyumalı, güzel bir uyku için bebek nasıl uyutulur ya da tam dinlenme için bebekler ne kadar uyumalı hep birlikte bu soruların cevabına bakalım.


Bebeğinizin Güzelce Uyumasını Sağlamak Amacıyla;
– Doğumundan itibaren yatağa bırakın ve kendi kendine uyumasını sağlayın.
– Uyku süresi içerinde uykusu derin ya da hafif olabileceğinden hemen müdahale etmeyin.
– Bebeğiniz uykulu ise vakit kaybetmeden beşiğine yatırın. Sakinleşmesi için biraz sallayın ilgi gösterin ve uykuya dalmadan önce yanından ayrılın.
– Bebeğiniz uyurken yanına ayıcık ya da bebek gibi nesne koyarak daha huzurlu olmasına yardımcı olabilirsiniz.
– Ne kadar uyuması gerektiğine bebeğinizin ihtiyacına göre karar verin.
– Akşam çok geç saatlere kadar uyanık kalmasına izin vermeyin. Erken yatmasını sağlayın.
– Belli bir uyku düzeni zamanlaması yapın
– Bebeğinizi uyutacağınız sırada ninni, masal ya da ılık duş gibi şeyleri yaparak daha huzurlu uykuya geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Yine de çok ileri durumlarda bir uzmandan yardım alın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ