13.12.2018 - Sosyal Hatun

Boğaz Ağrısının Nedenleri Ve Tedavisi

Boğaz Ağrısının Nedenleri Ve Tedavisi

Yapılan araştırmalar, dünya üzerinde, yılda 600 milyon insanın boğaz ağrısı şikayeti ile tıbbi kuruluşlara başvurduğunu göstermektedir. Aşağıda, olarak da adlandırılabilen ve genellikle yutağın iltihaplanması ile meydana çıkan boğaz ağrısının nedenleri ve tedavisi ile ilgili faydalı bilgiler bulacaksınız.

Nedenleri
– Virüsler : virüslerdir. Virüsler, özellikle kış sonu ve ilkbahar başlarında kalabalık ve hijyenin az olduğu yerlerde daha etkilidir.
– Bakteriler : Boğaz ağrısına sebep olan sayısız bakteri mevcuttur. En bilineni Grup A Streptokoku olarak tanımlanan bakteridir.
– Mantarlar : Nadiren boğaz ağrısı yaparlar.
Yukarıda sayılanların dışında akut sinüzit, larenjit, reflü, saman nezlesi ve kanser gibi hastalıklarda da boğaz ağrısı görülebilmektedir.

Tedavi
Virüslere bağlı oluşan boğaz ağrıları başka bir hastalık yoksa 1-2 hafta içerisinde iyileşir. İlave rahatlama için gargara, boğaz pastili ve ağrı kesiciler kullanılabilir.
Eğer boğaz ağrısı bakterilerden kaynaklanıyorsa antibiyotik tedavisi şarttır. Burada önemli husus, semptomlar azalsa da antibiyotiğin bitinceye kadar kullanılmasıdır.

Doğal tedavi
İlaç tedavisine ek olarak adaçayı, kekik, kara ısırgan, meyan kökü, ekinezya ve papatya bitkilerinin de boğaz ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.

Boğaz ağrısı daha ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir. Boğazınız 1 haftadan fazla süredir yanıyor ve ağrıyorsa, boğazınızda yabancı bir cisim takılmış hissi varsa ya da yutkunmada ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, daha fazla geciktirmeden uzman bir doktora danışmanız faydalı olacaktır. Size önerilen tedavi yöntemi ne olursa olsun, iyileşme sürecinde;
– aşırı soğuk ve sıcak içeceklerden uzak durun,
– sigara, çay, kahve ve alkol tüketimini azaltın (mümkünse kullanmayın),
– tozdan ve kirden uzak durun,
– üşümemeye çalışın ve
– tamamen iyileşinceye kadar bolca dinlenin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ