14.08.2019 - Sosyal Hatun

Boyundaki Et Benleri Nasıl Geçer ?

Boyundaki Et Benleri Nasıl Geçer ?

Et Benleri Neden Çıkar ? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Et benleri genelde herkesin vücudunun belli yerlerinde bulunur. Vücuttaki et benleri bir derece ama yüzde ve boyun bölgesindeki et benleri oldukça sıkıntı yaratır. Özellikle boyun bölgesinde giyinme ve soyunma sırasında giysilere takılarak sıkıntılı durumlar oluşabilir.

Et beni cildin katmanlarındaki deformasyon sonucunda bir bölgenin daha fazla gelişmesi sonucu oluşur. Et benleri cildimizin renginde olabileceği gibi koyu kahve renginde de olabilir. Şekilleri ve büyüklükleri de değişkendir.

 

 

 

 

 

Zaman içerisinde aynı kalabildiği gibi büyüyebilir de. Genel olarak zararsızdır, ağrı yapmaz. Yalnızca estetik açıdan rahatsızlık yaratabilir. Siğil ile karıştırılabilir ancak siğillerin üzeri pütürlüdür. Kıyafetleri giyip çıkarırken et banleri iysilere takılıp kanayabilir. Bu et benleri bulaşıcı değildir.

Et benleri sürtünmenin fazla olduğu alanlarda ve vücudumuzun kıvrım bölgelerinde daha fazla oluşur. Yaşla beraber daha fazla görülür. Yaşlandıkça aynı bölgede onlarca bile olabilir.

 

 

Et Benlerinin oluşma nedenleri :

En çok boğazlı kazak ve kravat takarken oluşan sürtünmelerden oluşur.

Gebelik et benlerinin çıkmasına etkendir.

Şişmanlarda sürtünme fazla olacağından sürtünen bu kısımlarda oluşur.

Şeker hastalığı et benlerini arttırabilir.

Bilinçsiz olarak yapılan tedaviler sağlıklı bir sonuç vermez. Çok rahatsızlık veriyorsa ameliyat ile beni aldırabilirsiniz. Ameliyat sonrası çizgi şeklinde iz görülebidiği için fazlaca tercih edilmez. Et beni tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise buharlaştırma yöntemidir. Radyo frekansla et beni tedavisi de uygulanabilir. Krioterapi ise dondurma yöntemidir, et beni dondurularak koparılır. Lazerle yapılan ben tedavisi ise et beninde uygulanmaz.

 

Et Beni Tedavisi Bitkisel Yöntemleri:

Kişnişi iyice öğütün , öğüttüğünüz kişnişi et benlerin üzerine sürün.Masaj yaparak yedirin.

Keten tohumu da et beni tedavisinde kullanılır. Elma sirkesi de et benlerinde ve sivilce tedavisinde kullanılır. Elma sirkeli suyla cildinize buhar banyosu yaptırabilirsiniz.

Anason tohumlarından da kaynatıp, süzüp benlerin üzerine sürebilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ