20.05.2019 - Sosyal Hatun

BURUN VE SIK RASTLANAN BURUN RAHATSIZLIKLARI

BURUN VE SIK RASTLANAN BURUN RAHATSIZLIKLARI

Burnun en önemli işlevlerinden biri kuru iken bronşları tahriş eden havayı nemlendirmektir. Burnun içini döşeyen zar , bu zarı oluşturan hücrelerin yaptığı sümük ile ıslak tutulursa hava nemlendirilir. Burun zarının kuruması yalnızca burunda yanma, kaşıntı gibi bir durum yaratmakla kalmaz , hava yollarını da zedeler. Şu halde burun boşluğunu kurutacak her şeyden kaçınılmalıdır. Kaloriferlerin aşırı yakılması buna neden olduğu gibi, uzun uçak yolculuklarında süzülüp ısıtılan hava da burun zarlarını kurutacak ve rahatsızlığa neden olacaktır.

Dış kulak yolunda olduğu gibi burun deliklerine de sert yabancı cisimler sokulmamalıdır. Bu cisimler kazayla göze kadar uzanan burun boşluğuna kaçabilir ve çıkarılmaları çok güç olabilir. Burnunuza bir yabancı cisim kaçarsa, kendiniz çıkarmaya çalışmayın, hemen bir hastanenin acil servisine gidin.

SIK RASTLANAN BURUN RAHATSIZLIKLARI

SİNÜZİT : Yüz kemiklerindeki üç sinüsten herhangi birinin bakteriyel olarak enflasyonudur.

Genellikle nezle veya grip gibi bir virüs enfeksiyonu üzerine eklenen bakteryel enfeksiyon , sinüsleri örten zarın sağlığını bozar. Enfeksiyon boğaz veya burundan bulaşır.

Belirtileri : Hasta sinüsün üzerinde ciddi ağrı ve duyarlılık hisseder. Örneğin kaşların hemen üstünde , elmacık kemikleri üstünde ya da burun kemiğinin her iki yanında ; burundan gelen akıntı , sesin karakterinin değişmesi.

Her nezle olduğunuzda sinüzit oluyorsanız , doktorunuzdan sinüslerin boşalmasını kolaylaştıracak, böylece sıvı toplanmasını ve ikincil bakteryel enfeksiyonu önleyecek burun damlaları alabilirsiniz.

Sinüsler anatomik olarak kapalı torbalardır ve bakterileri öldürecek dozda antibiyotikleri bu torbalara sokmak çok zordur. Bu yüzden enfeksiyonu tümüyle  kurutmak için kimi zaman uzun süre antibiyotik kullanmak gerekir. Doktorunuz böyle bir tedavi uygularsa , ilacın hepsini kullanmaya dikkat edin. Sinüzit tekrarlıyorsa , bir uzmana görünün.

BURUN KANAMASI :

Genellikle kafada kan basıncının artmasıyla ortaya çıkan burun kanamasıdır.Sümkürmek, öksürmek, kusmak. kimi zaman çok sinirlenmek kafada kan basıncını arttırır.

Burun kanaması olunca başınızı öne ve aşağı doğru tutun. Baş bu pozisyonda iken burun üzerine bir buz torbası koyun.

SAMAN NEZLESİ :

Burun zarı ve gözlerdeki hücrelerde genellikle çiçek tozu , toz gibi yabancı maddelere karşı antikor oluşması ve burunda, gözlerde iltihap oluşması durumudur.

Genelde ağaç, ot, çiçek tozları veya hayvanlara karşı olunan alerjiden olur. Burun ve gözlerde sızlama , kaşıntı şeklinde başlar.

Alerji uzmanları alerjiye neden olan maddeyi bulmak için deri testleri yaparlar. Nelere alerjiniz olduğunu öğrendikten sonra onlardan uzak durmalı ve gerekli aşınızı yaptırmalısınız.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ