17.12.2018 - Sosyal Hatun

CBC ( Kan Sayımı ) Testi Nedir ?

CBC ( Kan Sayımı ) Testi Nedir ?

CBC tam anlamına gelir. Hemogram, diferansiyel ya da TKS olarak belirtildiği de olur. Genel sağlık durumunun saptanması amacı ile yapılan bir testtir. Ya da başka hastalıkların saptanması amacı ile yapılan muayenenin bir parçası olarak uygulanan bir testtir. Koldaki toplardamardan, parmak ucundan ya da yeni doğan bir çocuğun topuğundan kan alınarak yapılır. Test öncesinde bir hazırlığa gerek yoktur.

CBC Hangi Amaca Yönelik Yapılır?

İnfeksiyon, anemi, kemik iliğinin hücre üretin durumu, beslenme durumları ve başka birçok hastalığın tespitinde yaygın olarak uygulanan bir tarama testidir. Aşağıda belirtilen kanın farklı birimlerinin incelendiği bir testler bütünüdür.

Beyaz kan hücresi sayımı

Kırmızı kan hücresi sayımı

Hemoglobin ve hematokrit ölçümleri

Trombosit sayısı

Kırmızı kan hücresi dağılımı

Çok yaygın kullanılan testler arasındadır. Genel sağlık durumunun saptanmasında mutlaka yapılan testlerden birisidir.

Güçsüzlük ve yorgunluk durumlarında inflamasyon, enfeksiyon ya da kanama vakalarında teşhisin konulması için uygulanır. Uygulanan ilaç tedavilerinin izlenmesi için gene doktor tarafından istenebilir.

Test öncesinde özel bir hazırlık gerekmez ama teste girmeden önce yağlı gıdaların yenmemesi çok daha net sonuçların alınmasına yardımcı olur.

Yukarıda da açıklandığı gibi bir çok hastalığın tespitinde uygulanan CBC testi kolay yapılan ve hiç rahatsızlık vermeyen bir kan testidir. Bütün sağlık birimlerinde yapılan ve test sonuçlarının kısa sürede alınabildiği bir uygulamadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ