21.08.2019 - Sosyal Hatun

Çinko Eksikliği Saç Dökülmesi ne Yol Açar Mı ?

Çinko Eksikliği Saç Dökülmesi ne Yol Açar Mı ?

Saç dökülme sorunu yaşayan bir çok insan, bu sorunu engellemek için yüzlerce çeşit formül denemektedir. İnternet üzerinde yapılan aramalarda çinko eksikliğinin saç dökülmesine yol açtığı belirtiliyor. Peki  Saç Dökülmesi ne Yol Açar Mı ?

Çinko Nedir ?

Çinko, özellikle metabolizmanın çalışmasında etkili bir mineraldir. Aynı zamanda bir temel gıdadır. 100 farklı enzimin etkinliğini sağlamaktadır. Çinko vücudumuzda en çok karaciğer, böbrek, göz ve kaslarımızda yer almaktadır.

 

Çinkonun Faydalarını Öğrenmek İçin Tıklayabilirsiniz.

Çinko Eksikliği Saç Dökülmesi ne Yol Açar Mı ?

Çinko, saç için oldukça faydalıdır. Genellikle saçın yapımında görev alır. Ancak konu saç dökülmesinde biraz farklı işler. Çinko eksikliğinde keratin oluşumu etkilenir ve saçınızın doğal dengesi etkilenir. Keratin dengesindeki bozulma da saçınızın kırılmasına ve kırılarak dökülmesine yol açar. Yani çinko eksikliğinde saçınız dökülür. Ancak saçınız kökten dökülmez. Kırılarak dökülmeler ve saç uçlarında kırıklar meydana gelir.

 

NOT: Eğer çinko eksikliğinden şüpheleniyorsanız. Mutlaka doktorunuza danışarak kan tahlili yaptırabilirsiniz.

 

Çinkonun kökten dökülmelere direkt etkisi olmasa da saç bakımı için oldukça önemi vardır. Çoğu saç bakım ürününde de saça faydasından dolayı çinko bulunmaktadır.

 

Saçınızda kökten bir dökülme mevcut ise Biotin Saç Dökülmesini Engeller Mi ? yazımızı okuyarak biotin eksikliği hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Nelerdir ?

  • Et
  • Balık
  • Deniz Ürünleri
  • Kuruyemiş ( Özellikle fındık ve ceviz )
  • Yumurta
  • İnek ve Keçi Sütü

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ