14.08.2019 - Sosyal Hatun

Çocuklarda Ateş Çıkması Havaleye Yol Açar Mı?

Çocuklarda Ateş Çıkması Havaleye Yol Açar Mı?

Çocuklar yaşları itibariyle mikrop ve hastalıklara karşı dirençsiz vücut yapısına sahiptirler. Bu nedenlerden dolayı sık sık ateşlenme geçirebilirler. Çocuklar ateşlendiğinde, ebeveynleri havale korkusu sarmaktadır. Ateşi çıkan çocuklar havale tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu nedenle, gerekli önlemlerin alınması ve ateşin daha da yükselmesinin önlenmesi gerekmektedir.

Ateşin ani değişimler göstermesi, tetikleyici havalenin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ateş 39 dereceyi geçiyorsa mutlaka hekime başvurulması gerekmektedir. Aileler, ateş 39 derecenin altında ise kendileri de müdahale ederek ateşin düşmesini sağlayabilir. Ilık duş, ateşi düşürmede kullanılan en etkili yöntemdir. Havale riskini minimize etmek adına vücut sıcaklığının düşürülmesi gerekmektedir.

 

Ateşin Yükselmesi Engellenmeli

Ateşin havaleye dönüşmesinde değişik etkenler de bulunmaktadır. Ailede ateşli havale geçiren birey varsa, risk daha yüksektir. Ayrıca daha önce geçirilen havaleler, ilerleyen süreçte havale geçirilmesine neden olabilir. Ateşin yükselerek devam etmesi tehlike çanlarının çaldığına işarettir. Özellikle üç aydan daha küçük bebeklerde bu risk daha yüksektir. Ateşin yükselmesine kesinlikle engel olunması gerekmektedir. Ateşin düşmediği durumlarda acilen tıbbi müdahalede bulunulmalıdır.

Havale tehlikesini ortadan kaldırmak adına çocuğun ateşinin çıkması engellenmelidir. Ateşin 38 dereceyi aşmadığı durumlarda ise ılık duş müdahalesi uygulanabilir. Ancak ateş 38 dereceyi bulursa çocuğun hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Havaleyi tetikleyen faktörlerin başında yüksek ateş olduğu unutulmamalı ve gerekli olan tedbirler zamanında alınmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ