19.06.2019 - Sosyal Hatun

ÇOCUKLARDA – BEBEKLERDE ANİ ATEŞ

ÇOCUKLARDA – BEBEKLERDE ANİ ATEŞ

ÇOCUKLARDA- BEBEKLERDE ANİ ATEŞ

Sağlığı mükemmel bir bebek birden solar. Ağzından hafif inlemeler çıkar . Yüz çizgileri gerilir, gözleri çukura kaçar. Ateşi 40 41 dereceyi bulabilir. Bu ani ateştir.
Mevsim yaz olabilir, çocuk uzun bir gezinti yapmış, güneşte oynamış arabasının körüğünün altında güneşte kalmış veya boğucu sıcakta bir araba veya trende seyahat etmiştir.


Bu durumda derhal doktor çağırın. Doktor gelinceye kadar çocuğu tamamen soyun. Vücudunu serin bir suya batırılmış bir süngerle ıslatın veya banyo yaptırın. Onu serinletmek gerekir. Buz torbası da kullanabilirsiniz.
Vücudunu süngerle ıslattıktan sonra tekrar ateşine bakın; eğer ateş 39 dereceye düşmüşse, çocuğu kurulayın, aksi halde bu olaya devam edin. Çocuğa içecek verin. Kol ve bacaklarına kan dolaşımı için masaj yapın. Ani ateş çocuk ne kadar küçükse, o kadar önemlidir.Erken doğan bebekte özellikle tehlikelidir. Kışın da ani ateş olabilir. Bu da bebekle ilgilenen kimsenin hatasından da kaynaklanabilir ya bebeği çok giydirmiş ya da yatağı soba veya kaloriferlere çok yaklaştırmıştır. Soğuk almaması için alınan aşırı tedbirler, yetersiz giydirmekle yakalanacağı nezleden çok daha kötüdür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ