20.05.2019 - Sosyal Hatun

Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalı ?

Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalı ?

 

Okulda, dışarıda hatta evde bile çocukların mikroplarla yakından teması söz konusu olabilir. Bu bazen diğer oyun arkadaşlarından bazen de dokunduğu herhangi bir nesneden çocuğunuza kolaylıkla bulaşabilir. Bunun sonucunda da çeşitli enfeksiyonlar ve hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu tür olumsuz durumlarla karşılaşamamak için çocukların bağışıklık sisteminin çok güçlü olması gerekir. Çünkü hastalıklarla en kolay baş etmenin yolu güçlü bir savunma sisteminden geçmektedir. Peki çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalı? Çocukların bağışıklık sisteminin düzgün olması için tabi ki de en önemli unsur sağlıklı beslenmedir. Düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı çocukların güçlü ve sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve hastalıklarla mücadelede çok önemlidir. Çocuklarda bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Başta anne sütü olmak üzere çocukların küçük yaşlarda geçirdiği birçok hastalık ve yapılan aşılar bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan en büyük unsurlardır.

 

Enfeksiyon hastalıklarının en sık görüldüğü dönem çocukluk dönemidir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olunduğunda enfeksiyon hastalıkları da azalmaktadır. Yani enfeksiyon hastalıkları ile bağışıklık sistemini arasında ters bir orantı vardır da diyebiliriz. Dengesiz beslenme, olumsuz çevre koşulları, düzensiz uyku, aşırı yorgunluk ve stres altında bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Zayıf bir bağışıklık sistemiyle beraber de birçok rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.

 

Bu olumsuz durumu önlemek ve çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla şu tavsiyeler verilebilir;
– Bebeğinizin doğumun itibaren gerekli olan bütün aşıları eksiksiz bir şekilde doktorunuza yaptırın.
– Çocuğunuzun ellerini düzenli olarak yıkamasını ve temiz tutmasını sağlayın. Çocuklarda el yıkama alışkanlığının düzgün bir şekilde öğretilmesi çok önemli bir konudur. Çünkü eller mikropların taşınmasını sağlayan en büyük unsurlardır ve bu nedenle de temiz tutulmaları çok önemlidir. Eğer çocuğunuzun ellerini yıkaması için olanak yoksa dezenfektan ürünleriyle güzelce silmesini sağlayın.
– Çocuğunuzun düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmesine yardımcı olun. Besinlerde protein, karbonhidrat ve yağ içeriği dengeli olan ve buna ek olarak da vitamin yönünden zengin meyve ve sebzeleri tercih edin.
– Günlük sıvı ihtiyacını aldığından emin olun.
– Dengeli bir uyku düzeni sağlayın.
– Sigara dumanı gibi kirli hava olan ortamlardan uzak durmasını sağlayın.
– Çok sık kalabalık ortamlarda bulundurmayın.
– Herhangi bir hastalığı olan insanlardan uzak tutun.
– Dışarıdaki hava durumuna uygun kıyafetler giydirin.
– Çocuğunuza ona uygun olan spor ve egzersizler yaptırın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ