15.08.2019 - Sosyal Hatun

D Vitamini Hangi Hastalıklara Karşı Koruyucudur?

D Vitamini Hangi Hastalıklara Karşı Koruyucudur?

Vitaminler, yaşamın sürdürülebilmesi için insan vücudunun ihtiyacı olan besinlerde bulunan doğal ve basit yapılı unsurlardır. D vitamini de diğer vitaminler gibi vücudumuzun önemli görevlerini yerine getiren ve yağda çözünen bir vitamindir. Besinlerden alınan fosforun ve kalsiyumun bağırsaklarda emilmesini sağlamaktadır. D vitamini, paratiroid olarak adlandırılan ve kemik erimesine yol açan bu hormonun vücutta salgılanmasını önlemektedir. D vitamini, kaslardaki ve kemiklerdeki fosfor ve kalsiyum dengesini sağlamaktadır.

D Vitaminin Eksikliğinin Nedenleri Nedir?

Vücutta D vitaminin bulunması gereken günlük yaklaşık olarak 400-600 IU miktarında olmalıdır. 65 yaşın üstündeki kişilerin ise günlük olarak vücutlarında D vitaminin yaklaşık 800 IU miktarında olmalıdır. Yetersiz güneş maruziyeti ve besinlerden yetersiz D vitamini alımı kanda yetersiz D vitamini alımına sebep olur ve bu D vitamini eksikliği olarak tanımlanır. Bazı ilaçlarda D vitamini eksikliğini tetiklemektedir. Belirgin bulgusu yoktur.

D Vitamini Hangi Hastalıklara Karşı Koruyucudur?

D vitamini kalp ve damar hastalıkları, kanser ve hipertansiyon gibi önemli hastalıklara karşı koruyucudur. D vitamini eksikliğinin sonucunda en çok rastlanan hastalıklardan biri de osteoporoz yani kemik erimesi olarak bilinen hastalıktır. D vitamini kemik erimesi hastalığına karşı koruyucu en büyük faktördür.

D Vitamini Eksikliğinin Tedavisi Nedir?

D Vitamini eksikliğinin tedavisi hazır ilaçlarla yapılmaktadır. Bu hazır ilaçlar sadece D vitamini içerebileceği gibi bazı ilaçlarda kalsiyum veya multi-vitaminlerde içerebilmektedir. D vitamini eksikliği tedavisinde 31-50 yaş aralığındaki yetişkinlerde yaklaşık 1000 mg kalsiyum alınmalı, 51 yaş üstü yetişkinlerde ise yaklaşık 1200 mg kalsiyum alınmalıdır. Tedavi şurup, kapsül, çiğneme tableti veya damla şeklinde sağlanmaktadır. D vitamini eksikliği için İç Hastalıklar (Dâhiliye) veya Endokrinoloji (Metabolizma) hekimine gitmeniz önerilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ