17.07.2019 - Sosyal Hatun

Diyette Ara Öğün Seçimi Nasıl Olmalı?

Diyette Ara Öğün Seçimi Nasıl Olmalı?

Diyete başlarken düzenli ve sıkı bir programla başlamak en doğrusu olacaktır. Başlarken yenmemesi gereken vücutta yağlanmaya neden olan besinlerin neler olduğu öğrenilmelidir. Diyete başlandığında öğün sayısını arttırmak ana öğünlerde tüketilecek besin oranını azaltacağı için oldukça faydalıdır ve bu sebepten diyete başlarken akla ilk gelecek sorulardan biride diyette ara öğün seçimi nasıl olmalı? olacaktır.

Ara Öğünün Önemi

Yapılan birçok araştırmaya dayanarak günlük öğün sayısının beşe çıkarılması sağlık açısından oldukça yararlı olacaktır. Ara öğünler açlığı bastırdığı için acıkılmadığı halde açlık hissi yaşanmasını engeller. Ara öğünler aynı zamanda bilinçsiz yemek yenmesine engel olur. Uzun bir zaman herhangi bir besin tüketilmediğinde kan şekeri düşer bu da ana öğünlerde tüketilen besin miktarını arttırır. Günlük beslenme alışkanlıklarına ara öğünler de eklendiğin de gün içerisinde yorgunluk hissi azalacaktır.

Ara Öğünlerde Nelere Dikkat Edilmeli

Ara öğünlerde sadece açlığınızı bastıracak besleyici etkisi olmayan ürünlerden uzak durulmalıdır. İşlem görmüş ürünler yerine daha çok besleyici olan işlenmemiş kuruyemişler tercih edilebilir. Sindirimi uzun süren gıdalar tercih edilmelidir. Ara öğünlerinde ana öğünler gibi düzenli ve dengeli olmalıdır. Sadece yağ veya sadece protein gibi tek yönlü beslenilmemelidir. Ara öğünlerde zamanlama oldukça önem taşır. Günün son öğününden sonra ara öğün yapılmamalı. Ara öğünlerin sayısı gün içerisinde üçü geçmemelidir.

Ara Öğünlerde Besin Seçimi

Ara öğünlerde açlık hissini azaltan besinler tüketilmelidir. Bunların başında yumurta gelir. Yumurtayı haşlanmış olarak tüketildiğinde gün içerisindeki açlık hissinde azalma olacaktır. Lif bulunduran meyvelerde tokluk hissi vereceğinden ara öğünlerde tüketilebilir. Özellikle ara öğünlerde kızartmadan uzak durulmalıdır. Maden suyu ve yeşil çay gibi metabolizmayı hızlandıran içecekler de tercih edilebilir. Besleyici ve düşük kaloriye sahip olduğu için yulaf ezmesi de tüketilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ