21.08.2019 - Sosyal Hatun

Doğuştan Çarpık Ayak (Pes Ekinovarus) Ameliyatsız Tedavi Edilebiliyor!

Doğuştan Çarpık Ayak (Pes Ekinovarus) Ameliyatsız Tedavi Edilebiliyor!

Doğuştan Çarpık Ayak (Pes Ekinovarus) Ameliyatsız Tedavi Edilebiliyor!

Ortopedik sorunlar içerisinde çocuklarda en fazla görünen sorunlar içerinde doğuştan çarpık ayak yer almaktadır. Günümüz teknolojisi yardımı ile daha anne karnında dahi fark edilebilen bu sorun maalesef doğumdan sonra çok fazla farkına varılmaktadır. Bu sorun kesinlikte erken dönemde teşhis edilip tedavi edilmesi gerekmektedir. Erken tedavisi yapılmayan çarpık ayak sorunlarında daha sonraki dönemlere bırakıldığında kemikler sertleşip şekil bozukluğuna sebebiyet vermekte ve hatta sakat dahi bırakabilmektedir.

Doğuştan çarpık ayak deformasyonu Latince kelimesi konjenital pes equinovarus deformitesi olarak bilinmektedir. Doğan çocukta ayakta içe doğru çarpıklık olarak tanımlanmaktadır. Binde bir olan bu durum erkek çocuklarında çok daha fazla görülmektedir. Olgulara baktığımızda bir kısımda diğer ailenin fertlerinde de bu rahatsızlık görülmektedir. Bu durum çift taraflı veya tek taraflı da görülebilir. Pes ekinovarus erkek çocuklarda çok daha sık görülen bir durumdur ayrıca ailede bu durum varsa çocukta olma olasılığı iki katına çıkmaktadır.

Oluşan deformasyon ayağın ön tarafında içe doğru dönme, topukta yumuşama ve içe dönme veya daha farklı şekillerde olabilmektedir. Sorunlu ayak diğer ayaktan daha küçük bir boyuttadır ayrıca o kısımdaki baldır da daha küçük bir boyuttadır. Hastalığa kesin bir sebep bilinmemektedir fakat buna sebep olarak genetik ve çevresel faktörlerin kombinasyonu belirtilmektedir. Doğuştan çarpık ayak nedirkonusunda bu açıklamaları yaptıktan sonra bu rahatsızlığın tedavisi konusunda bilgi verelim.

Doğuştan çarpık ayak tanısı nasıl konulur?

Doğuştan olan çarpık ayak deformasyonun tanısını koymak içi ileri derecede ultrasonografi tetkikleri yapılmalıdır. Bu sayede daha anne karnında iken teşhisi konulabilir ayrıca doğum sonrası da muayene ile tanısı yapılabilinmektedir. Doğuştan çarpık ayak deformasyonuna sahip kişilerinde mutlaka doğuştan kalça çıkığı tetkiklerinin de yapılması gerekir. Peki doğuştan çarpık ayak tedavi edilir mi?

Düzeltme tedrici olarak düzenli olarak her hafta korumak için alçılar yapılması gerekir. Bu durum tam normal bir pozisyona getirilmesi aylar sürebilir. Yapılan düzeltmeler röntgen görüntü tekniği olarak takip edilmesi gerekmektedir. Genel olarak alçılama 6 – 12 hafta sürmektedir. Çocuk yürüme yaşına gelene kadar düzeltilmesi için özel bir ayakkabı giyilmesi zorunludur. Yapılan bu düzeltmelere rağmen adaleler 2-3 yaşına hatta 7 yaşına kadar dahi eski haline çevirmeye çalışabilir. Bu yüzden çocuk 7 yaşına kadar mutlaka takip edilmeli ve hatta gerekli olduğu durumlarda cerrahi müdahaleler yapılması gerekmektedir. sorusuna ise şöyle cevap verebiliriz:

Cerrahi tedavi

Bazı durumlarda germe ve alçılama yöntemi bebeğin ayağını tam düzeltmeyebilmektedir. Bu durum özellikle geç teşhislerde yapılan alçılama ve germe işlemlerinde olmaktadır. Bu noktada cerrahi bir müdahale gerekmektedir. Cerrahi müdahalenin 3-12 ay arası yapılması durumunda bu işlem tek seans sürmekte ve bütün kemik, bağ ve tendon bozukluklarını gidermektedir. Cerrahi müdahalenin ardından 6 ila 8 hafta alçılama yapılır ve ardından özel ayakkabı giydirilir.

Bu deformasyon durumu düzeltilmediği takdirde gelecekte çocuk için ciddi sakatlıklara ve anormal yürüme sorunlarına sebebiyet verecek noktaya gelebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ