14.08.2019 - Sosyal Hatun

Dudak Morarması Nasıl Geçer ?

Dudak Morarması Nasıl Geçer ?

Her yaştan insanın hayatının belli bir bölümünde karşılaşabileceği sorunlardan biriside dudak morarmasıdır. Ciddi bir durum olarak görülmese de altında yatan ciddi hastalıklar ve sebepler olabilmektedir. Genç yaşta olan kişilerde de yaşlı kişilerde de görülebilme olasılığı olan bir hastalıktır.

İç organların sağlık durumu hakkında ciddi sebeplerin olduğuna dair bilgiler verebilmektedir. Son dönemlerde daha çok karşılaşılabilen bir hastalıktır. Aslında genel itibari ile bir hastalık değildir ama sağlık sorunlarının olduğunun bir habercisidir. Dudak morarmasının yaşanması durumunda altında yatan sebeplerin araştırılması gerekmektedir. Ve dudak morarmasına karşı biran önce önlemlerin alınması önemlidir. Bu nedenle çok iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

 

– Dudak Morarmasının Nedenleri Nelerdir?

1-) ANEMİ = Demir eksikliği nedeni ile görülebilen anemi hastalığında da sorunu meydana gelmektedir. Vücut için çok gerekli olan kırmızı kan hücrelerinin azalması sonucunda cildin renginde solma görülmesi yaşanmaktadır. Bu durumda da dudak renginde değişmeler meydana gelmektedir.

2-) YAŞAM TARZI = Aşırı derecede alkole olan bağımlılık, sigara tüketimi, çay ve kahve gibi içeceklerin yoğun olarak alınması sonucunda dudaklarda renk değişikliği olabilmektedir. Kararma ya da morarma şeklinde yaşanmaktadır.

3-) SİYANOZ = Kan hastalıkları, kalp ve akciğer sorunları ile karşılaşıldığında siyanoz oluşabilmektedir. Siyanoz vücut dokuları için gerekli olan kanın yeteri kadar oksijene sahip olmamasından oluşmaktadır. Bu durum karşısında vücudun pek çok yerinde morarma yaşanmaktadır.

4-) DUDAK KURUMASI = Dudak kuruması dudağın çatlamasına sebep olmaktadır. Bu durum karşısında da dudak renk değiştirmektedir.

5-) UZUN SÜRE GÜNEŞTE KALMA= Güneş bizim için yararlı ve bir o kadarda zararlı ışınlar yayabilmektedir. Uzun süre güneşe maruz kalındığında ultraviyole ışınları melanin hormonunu etkilemektedir. Bu durumda dudakların renk değiştirmesine sebep olmaktadır.

6-) DİĞER SEBEPLER = Düzensiz beslenme, stres, kozmetik ürünlerinin fazla kullanımı, dudakların sürekli olarak emilmesi gibi sebepler nedeni ile de dudaklar renk değiştirebilmektedir.

?

Dudaklarda oluşan kararma ve morarma gibi renk değişimlerinin çözümü için öncelikle neden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekmektedir. Pek çok sebebe bağlı olarak yaşanan dudak morarması için bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Altta yatan nedenin bulunması doğrultusunda tedavi yöntemi seçilmektedir. Dudak morarması nasıl geçer ? Genel olarak araştırılmalı ve tedavisi uygulanmalıdır. Kullanılan bir ilaç varsa eğer yan etkileri konusunda bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Alkol, sigara, çay ve kahvenin aşırı derecede tüketilmesinden uzak durulmalıdır. Demir eksikliği nedeni ile yaşanan dudak morarması problemi için demir açısından zengin gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Bu nedenle öncelikle uzman doktorunuza muayene olmanız çok önemlidir.

– Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Evde yapılabilecek uygulamalar ile dudak morarması sorunundan kurtulmak mümkündür.

1-) Limon suyu ve bal karışımı yaparak kısa bir süre buzdolabında dinlendirin. Günde 2 ya da 3 defa bu karışımı dudaklarınıza sürün ve farkı görün.
2-) Dudakların kuru olmaması için mutlaka nemlendirin.
3-) Bol su içerek vücudunuzun susuz kalmamasını sağlayın. Sadece dudak morarması için değil su tüm vücut fonksiyonları için çok faydalı olmaktadır.
4-) Dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi kullanın.
5-) Pancarı güzelce rendeleyerek dudaklarınıza sürün.
6-) Masajın büyüleyici etkisinden faydalanın ve dudaklarınıza düzenli olarak masaj yapın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ