18.08.2019 - Sosyal Hatun

Düşük Kalorili 1 Haftada 5 Kilo Verdiren Diyet

Düşük Kalorili 1 Haftada 5 Kilo Verdiren Diyet

Düşük Kalorili 1 Haftada 5 Kilo Verdiren Diyet

Kalori besinlerden aldığımız enerjinin karşılığı anlamına gelmektedir. Örneğin 1 gr karbonhidrat ve protein 4 kalori iken, 1 gram yağ 9 kaloriye denk gelmektedir. Yani gün içerisinde aldığımız besinler çeşitli yollarla sindirime uğradıktan sonra vücut tarafından kullanılmaktadır. Günlük kalori ihtiyacımız da bu şekilde sağlanmaktadır. Kalori ihtiyacı çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Aktivite yoğunluğu, cinsiyet, yaş gibi birçok faktör bunu etkilemektedir.

Düşük Kalorili Besinler

Düşük kalorili besinler özellikle lif yönünden ve bitkisel içeriği zengin besinler olarak bilinmektedir. Örneğin sebze ve meyveler, tahıllar ve birçok besin ögesi düşük kalorili besinlere örnek olarak verilebilmektedir. Haftalık diyetlere dengeli ve yeterli uygulandığı takdirde 1 haftada 5 kiloya varan kilolar kaybedilebilmektedir. Eskiden günümüze gelen yulaf özellikle hayvan beslenmesinden kullanılmasıyla bilinirken günümüzde bu besin insan beslenmesinde kullanılmaya başlamıştır. Kahvaltı için düşük kalori ve zengin besin içeriği ile düşük kalorili 1 haftada 5 kilo verdiren diyet listelerinin başında yer almaktadır.

Düşük Kalorili Besinler Nelerdir?

Sebze ve meyveler karbonhidrat, protein, yağ bakımından oldukça zayıf besinler iken su, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin besinlerdir. Bu bakımdan yendiğinde kilo aldırmayan diyet listelerinde oldukça yaygın kullanılan besinlerdir. Örneğin salatalığın %99 ‘u sudur. Bu bakımdan diyet listelerinde ara öğüne verilmektedir. Salatalar bazen ana öğünlerin dahi yerini alabilmektedir. Yoğurt içerisine rendelenen salatalığa pul biber ve limon suyu ekleyerek göbek yağlarının yıkımını hızlandırdığı bilinmektedir. Sebze yemekleri, çiğ ve pişmiş olarak tüketilen sebze ve meyveler, kiraz diyeti, karpuz diyeti gibi düşük kalorili besinler ile yapılan diyetler 1 haftada 5 kilo kaybını sağlamaktadır. Buna ek olarak vücuda gerekli enerjiyi de sağladığından vücudu dinç tutup fiziksel aktiviteyle birlikte de kilo kaybına yardımcı olmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ