19.06.2019 - Sosyal Hatun

Emzirmede Güçlenmeye Hazır Oluş

Emzirmede Güçlenmeye Hazır Oluş

Bebeğiniz doğdu ve onu kucağınıza aldınız. Bebeğinizi emzirdiniz. Bebeğiniz doyunca memeyi bıraktı. Eve geçince de bebeğiniz her acıktığında onu emzirdiniz. Zamanla bebeğinizin az emdiği hissine kapıldınız ve daha fazla nasıl emzirebilirim diye düşünmeye başladınız. Doktorunuza bunu danışmaya gittiniz ve doktorunuz bu durumun Emzirmede Güçlenmeye Hazır Oluş olduğunu size söyledi.

Kendinizden kaynaklı bir sıkıntı olup olmadığını doktora sordunuz. Doktorda size bir takım sorular sordu ve sizde yanıtladınız. İçinize sinmedi ve siz birkaç test yapmasını istediniz. Sonuçları da temiz çıktı. Doktorunuz sizinle konuşmaya başladı.

Bazı annelerde Emzirmede Güçlenmeye Hazır Oluş tanısının görüldüğünü, annenin bebeğine daha fazla süt emzirebilecek gücü kendinde gördüğünü, annenin kendini yeterli görmediği gibi bir hisse kapıldığını, her bebeğin emme kapasitesinin farklı olduğunu kimi bebeklerin daha fazla süt emerken kimi bebeklerin de daha az süt emebileceğini size anlattı.

Her bebek aynı değildir. Kız çocuğu daha az meme emerken, erkek bebek daha fazla meme emer. Kimi bebek saatlerce emer de anca doyar, kimi bebek yarım saat emer de doyar ve memeyi bırakır. Eğer beslenmeniz sağlıklı ve yeterli ise ve bebeğinizin iştahı arttı ise doktorunuz size yardımcı olacaktır. Kendinizi yetersiz gibi hissetmeyin. Doktorunuz Emzirmede Güçlenmeye Hazır Oluş için size yardım edecektir.

Doktorunuz sizin mevcut emzirme durumunuzu soracaktır öncelikle. Günde kaç saat emiyor ve yakın zamanda ne kadar emdiğini size sorup not edecektir. Eğer anne olarak yanlış bildikleriniz var ise, doğrusunu doktorunuz size elbet söyleyecektir. Sizden bebeğinizi emzirmenizi isteyecektir ve siz bebeğinizi emzirirken doktor da gözlemleyecektir. Bebeğinizi emzirirken sizin emzirmeye doyup doymadığınızı da sorup, cevabınızı not eder doktorunuz. Emzirmeden sonra bebeğin doyup doymadığını doktor bizzat kontrol eder. Doktor bebeğin ne kadar süre arayla emdiğini gözlemleyerek bebeğin acıkma sıklığını belirler.

Bebek emdikten sonra mutlu mu mutsuz mu, doktor bunu da gözlemler. Anne bebeği ne kadar süre emziriyor ve bebek bu emmelerden sonra doyuyor mu doymuyor mu doktor kontrol eder. Anne bebeği emzirmeye ne derece istekli gözlemlenir. Eğer annede bıkkınlık hali gözlemlenir ise doktor anneyi uyarır. Bir süre doktor bu gözlemlerini yaptıktan sonra anne ve bebeği evine yollar. Bir problem olursa da gelmelerini söyler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ