14.08.2019 - Sosyal Hatun

Ensede Oluşan Şişlikler Ve Yağ Bezeleri

Ensede Oluşan Şişlikler Ve Yağ Bezeleri

Ensede görülen şişlik veya yumru şekli oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Bu yumru kıl dönmesinden , bir iltihaplanmadan veya lenf bezlerinin şişmesi sonucunda oluşabilir. Bazı durumlarda ağrılı ve kızarıklık şeklinde görülğr, bazen de hiç bir ağrı yapmaz. Bu yumrular zaman içinde kendiliğinden de geçebilir.

Lenf bezlerinden kaynaklı ise ; lenf sistemi içinde fazlasıyla küçük damar vardır. Bunların görevi vücutta oluşabilecek enfeksiyonlara karşı bizi korumaktır. Lenf bezleri koltukaltlarımızda ve boyunda daha fazladır. Lenf bezlerindeki bakterilerin sayısı fazla ise lenf bezlerinde iltihaplanma ve yumru oluşabilir.Boğaza da etki ederek yutkunmamızı bile zorlaştırırlar. Lenf bezleri iltihaplanması sonucu bu yumrular oluştuysa herhangi bir tedaviye gerek kalmadan zamanla kendiliğinden geçer.

Eğer belli bir süre içinde yumru geçmiyorsa yağ bezesi olma ihtimali daha yüksektir. Yağ bezesi yani lipom cildimiz ile kasların arasındaki tabakada oluşan yağlı tabakadır. Lipomlar genellikle kanser değildir. Bir ağrıya da neden olmazlar. Elinizle tuttuğunuzda kaslar ile cilt arasında hareket ettirebilirsiniz. Sizi görsel olarak rahatsız etmiyorsa zararsızdır. Rahatsız ediyorsa basit bir operasyonla yarım saat içinde alınabilir.

Bütün bunların dışında kullandığımız herhangi bir ilacın yan etkisi olarak veya kaslara verilen herhangi bir zarar sonucu da yumrular oluşabilir.

Evde uygulayacağımız tedavi ise bölgeyi sıcak tutarak kan dolaşımını arttırmaktır.

Genede sonuç olarak bu şiş yumruyu ilgili doktorunuza göstererek kesin sonuçları öğrenmek ve ona göre hareket etmek gerekir. En çok kanser olma korkusu insanları tedirgin eder ama lipomlar kanserli oluşumlar değildir. Bu bakımdan rahat edebilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ