15.08.2019 - Sosyal Hatun

Ensede Sivilce Neden Çıkar ?

Ensede Sivilce Neden Çıkar ?

Sivilceler genel olarak vücudumuzun her yerinde oluşabilmektedir. Ancak bazen inat olan sivilceler çıktığı bölgede kalıcı olabilir ve yerleşirler. Bu durum pek önemsenmese de acilen doktora başvurulması gerekmektedir.

Sivilce oluşumu denilince akla ilk gelen, kıl kökü iltihaplanmasıdır. Vücudumuzdaki hormonların yağlanma oranına göre gözeneklerimiz tıkanır ve iltihaplanır. Sivilce en çok yüzde görülse de ensede sivilce de en çok rastlanan sivilce türleridir.

?

 

 • En önemli konu hijyendir. Düzenli olarak ( özellikle sabahları ) ensenizi yıkamalı ve kurutmalısınız. Çünkü fark etmesekte ense en çok kir toplayan ve bakteri oluşumuna müsait bir alandır.
 • Kadınlarda ensede çıkan sivilcelerde süphenilmeli ve yumurtalıklarda bir problem olup olmadığına baktırılmalıdır.
 • Meşhur sivilce cinslerinden biri de adet dönemi sivilceleridir. Sadece adet döneminde ensenizde sivilce çıkıyorsa panik yapmayın. Hormonal bir durumdur.
 • Stres de vücudun her yerinde olduğu gibi ensede de sivilce oluşumunun sebebidir.
 • Çok yağlı ve baharatlı besleniyorsanız da ensenizde sivilce çıkabilir.
 • Kullanmış olduğunuz vücut temizlik ürünlerinin kalitesi de bu durumu tetikleyebilir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sivilce çıkmasının bir kaç nedeni vardır. Bu yüzden asıl sorumuz sivilce neden çıkar değil, nasıl geçer olmalıdır. Eğer ensenizde sürekli sivilce çıkarsa ve bu sivilceler sizi rahatsız ediyorsa, özellikle aşırı yanma, kaşıntı ve acı hissi veriyorsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hülya uslu dedi ki:

  Ensemde kocaman bir sivilce var ve 1 haftadır geçmiyor ne yapacağımı bilemedim

  1. Figen Öztürk dedi ki:

   En kısa sürede doktora gitmeniz gerekiyor.

BİR YORUM YAZ