15.08.2019 - Sosyal Hatun

Erken Adet Olmanın Nedenleri

Erken Adet Olmanın Nedenleri

Erken Adet Olmanın Nedenleri

 

Yıllık olarak gördüğünüz adet sayısının artması genelde erken adet görme olarak isimlendirilir. Bu durum adet olma zamanının 21 günlük süreden daha kısa olduğu anlamına gelir.

Erken adet görmenin sürekli görülmesi halinde bunun sebebi hormonal dengesizliklerdir. Düzenli adet görüyorsanız ancak erken bir kanama olduysa bu durum ara kanamadır.

Tam tersi olarak yıllık olarak adet sayınızda azalma varsa yani adet periyodunun 35 günden daha fazla sürmesi seyrek adet görme olarak adlandırılır.

Adet kanamasının gecikmesi çeşitli nedenlerle olabilmektedir. Cinsel ilişkiye giren ve korunmayan kadınlarda adet zamanı gecikirse ilk önce hamile kalma durumu akla gelir. Adetin gecikmesinin bir diğer nedeni o ay yumurtlamanın olmamış olmasıdır. Bu stres, mevsimsel değişiklik veya hastalık nedeniyle olabilir. Bir yıl içinde birkaç defa olabilir ancak bu durum devamlılık arzediyorsa bir uzmana görünmek gerekir.

Adet kanama miktarında ve süresinde de artma yaşanabilir. progesteron hormonundaki bir bozukluk veya spiral kullanımı adet miktarını arttırabilir. Yumurtlama olmadan oluşan adet kanamaları da genellikle çok kanlı olur.

zamanında bazen de gerekenden çok az kan gelme olayına rastlanır. Adetin çabuk bitme durumu da kısa süreli adet olarak isimlendirilir. Bu durum yaş ilerledikçe normaldir.

Ara kanama adet dönemleri arasında görülen kanama durumudur. Bu durum ihmal edilmemelidir. Rahim ağzı enfeksiyonları , miyom, polip gibi sebeplerle ara kanama görülebilir. Ara kanamalara yol açan en önemli durum ise rahim ağzı kanserleridir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ