20.06.2019 - Sosyal Hatun

Gerinmek neden hoşumuza gider

Gerinmek neden hoşumuza gider

GERİNMEK NEDEN HOŞUMUZA GİDER ?

Gerinme de, gevşeme amacıyla kollar yukarı kaldırılır , baş ve gövde arkaya eğilir, bacaklar gergin hale getirilir, aynı zamanda üst üste esnenir. Gerilme özellikle uykudan kalktığın zaman bazen de sinirler yorulduğunda görülür. Gerim gerim gerinmek rahatlık, mutluluk ve övünç duymak anlamında bir deyim olarak da kullanılır.
Kaslarımız aktin ve miyosin denilen kimyasal moleküllerden yapılmış, iç içe geçmiş protein liflerinden oluşurlar. Hareket halindeki bir kasta bu iki molekül arasındaki bağların hep birlikte çalışmaları ile güç üretilir.
Çalışmayan, dinlenme halindeki kaslarda ise bu bağlar tamamen kapatılmış değillerdir. Kaslarda hareket olmamasına rağmen bu bağlar az bir miktarda da olsa kaslarda gerilim ve sertlik yaratırlar.


Bu gerilim ve sertlik birdenbire ortaya çıkmaz ama dakikalar içinde gelişir ve maksimum noktaya ulaşır. Bu nedenle uzun zaman hareketsiz kaldığımızda vücudumuzda bir katılık, sertlik hissederiz. Atletler yarışa başlamadan önce çeşitli hareketler yaparak kaslarındaki sertliği gidermeye çalışırlar.
Bu olay tıbben ilk olarak 1929 yılında Derrick Denny Brown tarafından incelenmiş ve hareketsizlik katılığı adı verilmiştir.
Daha sonra thixotrapy adı verilen bu sertleşmede kasların harekete geçme kabiliyeti, hareketsiz kalma süresi uzadıkça azalmaktadır. Gerinme işte burada devreye girer.
Gerilince kaslardaki katılık ve onun yarattığı gerilim geçici olarak azalır ve insana hoş bir duygu verir. Vücuda yapılan masaj ve diğer fizyoterapi uygulamalarında vücudun gevşemesi ve rahatlık duyması da bu mekanizma dolayısıyladır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ