18.07.2019 - Sosyal Hatun

Göğüs Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Göğüs Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Göğüs kanseri, kanserin hızla attığı çağımızda en yaygın görülen kanser türlerinden biridir. Ancak bu kanserin erken fark edilmesi, başarılı bir tedavi imkanı yaratıyor ve bu sayede bu hastalığı yenen kadınların sayısı oldukça fazla. Bu kanser için belli süreçlerde doktora giderek, mamografi çektirmek şart. Ancak evde yapılacak basit bir kontrol ile de fark etmek mümkün.

Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Eğer göğüs bölgesinde herhangi bir kanser oluşumu varsa, bunu cilt dokusundan keşfetmek mümkün oluyor. Buna göre meme cildinde kızarıklık veya birdenbire ortaya çıkan yaralar oluştuysa, hemen doktora girmekte yarar var. Bunun dışında göğüs üzerinde herhangi bir soyulma ve kabuklanma gibi bir durum var ise, bu durum da ciddiye alınmalıdır. Ayrıca ayda bir kez kendi elinizle yapacağınız bir kontrol, göğüste oluşan bir kitleyi fark etmenize yardımcı olacaktır. Bunun için koltuk altı bölgesinden başlayarak avuç içi ile bastırıp, dairesel hareketler ile memeyi kontrol etmek gerekiyor. Bu kontrolde elinize gelebilecek herhangi bir sert kitle, göğüs kanserinin belirtileri arasında sayılabilir. Fakat elinize böyle bir kitle geldi diye, bu kesin olarak bir kanser belirtisi olarak algılanmamalıdır. Çünkü bazen göğüs bölgesinde süt bezlerinin tıkanması ile oluşan kitleler veya yağ bezeleri de oluşabiliyor.

Akıntı Varsa Dikkat Edilmelidir

Göğüs ucunda oluşan sarı ve iltihaplı gibi görünen akıntılar, göğüs kanserinin belirtileri olarak kabul ediliyor. Göğüs kanserine yakalanan hastaların, yüzde onunda bu türlü akıntı saptanmaktadır. Bu akıntının özellikleri, kanlı ya da bazen şeffaf renkli veya sarımsı bir renkte olmasıdır. Bazı hastalarda meme başından gelen bu akıntıyla birlikte, meme başının içe doğru büzülerek, çekilmesi de gözlemlenir. İçe doğru çekilen meme başının etrafında pütürlü veya portakal kabuğuna benzeyen bir görüntü oluşur. Bu durum kanserli bir tümörün habercisi olabilir.

Göğüs kanserine işaret eden önemli belirtilerden bir diğeri de, memenin görüntüsünde ve büyüklüğünde oluşan ani bir değişikliktir. Bir göğüs, diğerinden daha küçük görünmeye başladı ise, ya da ani bir biçimde tek göğüste büyüme varsa, bu da göğüs dokusu altında oluşan bir tümör ile ilgili olabilmektedir.

Her Yaş Aralığı İçin Farklı Kontroller

Göğüs kanseri yaş ilerledikçe riskini de yükselten bir rahatsızlıktır. Ancak bir kadının 20’li yaşlardan itibaren düzenli olarak doktor muayenesine gitmesi ve evde kendi yapacağı kontrollerle göğüs kanseri belirtilerinin, kendisinde olup olmadığını tetkik etmesi gerekmektedir. 20 ve 30 yaş aralığındaki kadınların üç yılda bir kez mamografi çektirmesi ve doktor kontrolünden geçmesi gerekirken, bu muayene aralığı 40 ‘lı yaşlarda yılda bir kez olmalıdır. Ayrıca hangi yaş grubunda olursa olsun, her kadının ayda bir kez, kendi kendine göğsünde herhangi bir kitle oluşup oluşmadığını, kontrol etmesi gerekmektedir.

50’li yaş aralığında olan kadınların ise, altı ayda bir doktor kontrolüne gitmeleri ve üç ayda bir mamografi çektirmeleri, göğüs kanserinin erken teşhisi açısından hayati önem arz etmektedir. Evde yapılacak elle muayenenin zamanı, önemlidir. Bunun için adet kanamasının bitimi beklenmelidir. Adet kanaması bittikten birkaç gün sonra sağlanan kontrol, daha sağlıklı olacaktır. Çünkü adet görürken göğüslerin sertleşmesi, normal bir durumdur. Rahim operasyonu geçiren veya menopozdaki kadınlar, bu muayeneyi her zaman yapabilirler.

Elle Muayenede Ele Gelen Kitlenin Özelliği

Elle sağlanan kontrol sırasında ele gelen kitlenin niteliği, önemlidir. Oldukça sert ve hiç yerinden oynamayan bir kitle, göğüs kanserine işaret edebilir. Genellikle sağa sola hareket eden kitleler yağ bezesi olarak tespit edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ