19.08.2019 - Sosyal Hatun

Güneş Çarpmasından Korunma Yöntemleri

Güneş Çarpmasından Korunma Yöntemleri

Sıcakların bunalttığı bu günlerde en tehlikeli sağlık sorunlarından biri de güneş çarpmasıdır. genelde yaşlılarda ve gençlerde, diyabet hastalarında ve yüksek tansiyonu olanlarda daha fazla görülür.

Güneş çarpması olduğunda vücutta ağrı, kaslarda kramp, mide bulantısı, baş ağrısı, bilinçte gidip gelmeler, nabız farklılığı gibi belirtiler olur. Sıvı kaybı fazlalaşırsa ileri durumlarda koma hatta ölüme kadar gidebilme olasılığı vardır. Güneş çarpmasından korunmak için aşağıdaki hususlara dikkat ediniz.

1.Bol sıvı tüketmek

Güneş çarpmasının önlemesi için en önemlisi bol sıvı tüketmektir. Çünkü insan vücudunun %80 i su içerir. Aşırı sıcaklar insanın terleme mekanizmasını bozar ve aşırı mineral kaybı oluşturur. Bu kaybettiğimiz mineralleri geri alma yolu da su, maden suyu, ayran gibi sıvıları bol bol almaktır.

2. Güneşe maruz kalınacak saatler

Güneşe saat 10-15 arasında dik gelen ışınlardan korunmak için çıkmamalıyız. Eğer bu saatlerde dışarı çıkmak zorundaysak gölge alanları tercih etmeliyiz.

3. Çay, kahve ve Alkol almayın

Vücudumuzdaki sıvı ihtiyacını arttıracak olan özellikle alkol, çay ve kahveden uzak durun.

4. Gözlük ve Şapka

Dışarı çıkarken veya güneşlenirken mutlaka şapka takın ve güneş gözlüğü kullanın. Kullandığınız güneş gözlüğünün ultraviyole ışın koruma özelliği olmasına özen gösterin.

5.Günde birkaç kez ılık suyla duş alın

Duş almak vücut ısısını düşürdüğü için ve terlemeyi azalttığı için tansiyonu düzenler. Ayrıca terlemeyi azalttığı için mantar oluşumunu ve kötü kokuları engeller.

6. Giysilerinizde pamuklu ve açık renkli tercih edin

Güneş çarpmasından korunmak için ince pamuklu açık renkli kıyafetler giyin. Açık renkli giysiler sıcağı yansıttığı için terlemeyi engeller. Vücudu saran sentetik ve naylon içeren giysiler terlemeyi arttırır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ