14.08.2019 - Sosyal Hatun

Hangi Fondöten Bana Uygun?

Hangi Fondöten Bana Uygun?

Doğru fondöteni seçmek kadınlar için zaman zaman sorun olur. Kendi cildini tanımamak, doğru ürünü seçememek, yanlış renk seçimi bu soruna neden olan faktörlerden bir kaçıdır. Oysa seçimi kusursuz bir makyajın temel adımıdır. Bu nedenle doğru fondöteni seçebilmek için bazı temel konuların bilinmesi gerekir.

?

Cilt Faktörü

Doğru fondöten seçme konusunda ilk adım bireyin kendi cildidir. Cilt tipi, cildin problemli olup olmaması, cilt rengi fondöten seçimi konusundaki ilk göstergelerdir. Çünkü fondöten rengi doğru seçilmiş olsa bile cilt tipine uygun olmayan bir fondöten kullanımı makyajın güzel görünmemesine neden olur.

Cilt tipi; kuru, yağlı, normal, hassas ve karma cilt tipi olarak beş grupta incelenir. , cildin nem dengesinin bozularak, ciltteki çizgilerin ve kırışıkların oluştuğu, özel bakım gerektiren ve düzenli olarak nemlendirilmesi gereken cilt tipidir. Kuru cilt tipine sahip olanların su bazlı, nemlendirici etkili fondöten kullanmaları gerekir. Çünkü nem etkisi olan ve su bazlı ürünler cilde uygulandığında uygulanan fondöten pul pul durmaz bu da makyajın daha kusursuz görünmesini sağlar. Yağlı cilt tipi ise genellikle sivilce, akne gibi cilt kusurlarına meyilli olan, ciltte parlamaya neden olan cilt türüdür. Bu cilt türüne sahip olanların pudra içeren fondöten kullanmaları doğru tercihtir.

Pudra içerikli fondöten gün içinde oluşabilecek yağlanma sorununun etkilerini düşürmeye yardımcı olur bu da makyajın gün içinde daha rahat kontrol altında tutulmasını sağlar. Karma ciltler ise T Bölgesinin ve çenenin yağlı olduğu, yanakların kuru olduğu cilt tipidir. Bu cilt tipinde burun ve T Bölgesinin yüz yıkama jelleriyle yıkanarak yağdan arındırılması yanakların ise neme doyurulması gerekir. Gün içerisinde T Bölgesinin pudrayla tazelenmesi makyajın kontrol altında tutulmasını sağlar. Normal cilt tipine sahip olanlar mevsimsel etkilere göre ciltlerine gerekli fondötenleri kullanmalıdırlar. Bu cilt tipi mevsime göre kuru, hassas ya da yağlı olur bu nedenle bu cilt tipine sahip olanların ciltlerinin seyrini takip etmesi gerekir. Hassas ciltler; kuru, kızarık, alerjik olabilir.

Bu cilt tipleri diğer cilt tiplerine göre ürünlere karşı daha duyarlıdır. Bu nedenle kullanılan ürünler özenle seçilmelidir. Cilt tipiyle uygun fondöten kullanılmadığı takdirde gün içerisinde cilt fondöteni kusar bu da makyajın kötü görünmesine aynı zamanda da cildin yorulmasına neden olur. Cilt faktöründe diğer önemli etken cilt rengidir. Zaman zaman kadınlar cilt renklerini daha açık ve ya daha koyu göstermek için cilt tonlarından çok açık ya da çok koyu renkte fondöten tercih eder bu da fondötenin ciltte maske gibi durmasına neden olur. Fondötenin ciltte maske gibi durmaması için mutlaka ciltten yarım ton en fazla 1 ton koyu ve ya açık tonda fondöten kullanılması gerekir. Çünkü daha koyu ve ya açık renkte fondöten yüzle boyun arasındaki renk farkını arttırır bu da fondötenin maske gibi durmasına ve makyajın doğallığının bozulmasına neden olur.

Dış Etmenler

Fondöten seçerken en önemli etmenlerden birisi fondöten denemesinin yapıldığı bölgedir. Kadınların yaptığı en büyük yanlış doğru rengi el bileğinin iç kısmında ve ya elin üzerinde denemektir. Doğru fondöten seçimi için, fondötenin yanak ve boyun arasında kalan bölgede denenmesi gerekir. Ancak eğer imkan varsa fondöten tüm yüze uygulanmalı ve mümkünse gün içinde bu fondötenle zaman geçirilmelidir. Çünkü fondöten ilk uygulandığında ciltle bütünleşip güzel görünebilir ancak zaman geçtikçe fondöten oksitlenip renginde değişmeler olabilir. Ayrıca fondötenin ciltte duruşu sadece mağaza ışıklarında görülüp fondöten seçiminin yapılması da yanlıştır. Çünkü özellikle floresanlı ışıklar fondötenin ciltte olduğundan farklı renkte ve farklı duruşta gösterir bu nedenle fondöten seçimi yapılırken mutlaka satın alınması düşünülen fondötenin gün ışığında da görülmesi gerekir. Bu faktörler göz önünde bulundurularak seçilen her fondöten doğru fondöten olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ