19.06.2019 - Sosyal Hatun

İshal Ve Kusmanın Nedeni Rota Virüsü Olabilir

İshal Ve Kusmanın Nedeni Rota Virüsü Olabilir

Yapılan araştırmalar neticesinde dünya sağlık örgütünün verilerine dayanarak dünyada 5 – 6 yaş arasındaki her çocuk rota virüsüne yakalanmaktadırlar. Ve yine yapılan araştırmalara göre ülkemizde çocuk ishallerinin yüzde 50lik oranında rota virüsünün etkili olduğu görülmektedir. Rota virüsü çocuklarda ishal ve kusma şikâyetleri ile kendini göstermektedir. İshal ve kusma ile birlikte vücutta ciddi anlamda su kaybına neden olarak vücudu halsiz ve bitkin bir duruma getirmektedir. Bu durumlarda çocukların bol miktarda sıvı ile beslenmeleri gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır.

 

Rota virüsü çocukların enfeksiyon kaynağı ile direk ya da en direk teması ile bulaştığı görülmektedir. Bu virüs çocukların genellikle oyun ve yaşam alanlarında olabiliyor. Genellikle tuvaletlerden çocukların oynadığı oyuncaklardan çocuklara bulaşabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra rota virüsü solunum yolu ile de çocuklara geçebilmektedir. Özellikle okul öncesi ve okul eğitim dönemlerinde kreş anaokulu ve ilkokula yeni başlayan çocuklarda çok sık görülmektedir. Çünkü toplu yaşama geçiş olan bu dönemlerde diğer çocuklardan ve toplu yaşam alanının getirdiği yoğunluktan bu virüs daha yoğun bir şekilde bulaşmaktadır. Eğer ki tekrarlayan kusma ve ishal söz konusu ise özellikle ishalin 2 günden fazla sürmesi durumunda tıbbi bir muayene şart olmuş demektir. Şiddetli karın ağrısı ishal ve kusma belirtileri ana belirtiler olarak dikkat çekmektedir. Bunlara bağlı olarak halsizlik ve iştahsızlık d ayan belirtiler olarak görülür.

 

Rota virüsünün çocukları mağdur etmemesi için ev ortamının sürekli hijyenik bir halde tutulması ve çocukların temas edilecek yerlerin sık sık temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle tuvaletlerin hijyenik olmasına büyük önem verilmelidir. Yemeklerden önce ve sonra ellerin yakınması alışkanlığı kazandırılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ