16.08.2019 - Sosyal Hatun

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi

İdrardan kan gelmesi çok basit nedenlerden olabileceği gibi ciddi sorunlardan da oluşabilir. İdrar yollarından kan gelmesi gözle tesbit edilebilecek bir durumdur. Kadınlarda idrardan kan gelmesi yaygın olarak mikrobik bir durumdur. Dışarıdaki genel tuvaletlerden bulaşması olasıdır.

İdrardan kan gelmesinin nedenleri ; böbrek taşı, idrar yollarındaki olası bir tümör, idrar yollarındaki iltihaplanma, sistit, böbrek taşı, üretrada oluşabilen iltihaplanma, mesane kanseri olabilir.

Kontrol yaptırmadan, uzman bir doktora görünmeden hemen endişelenmeye gerek yoktur. Basit bir mikroplanma veya cinsel organın tahrişinden olabilir. İdrardan kan gelmesine bakan kısım ürolojidir.

Sistit

Sistit mikrobik organlar tarafından oluşmuş idrar yolları enfeksiyonlarıdır. İdrar yollarında çok sık görülen bir durumdur. Tedaviye zamanında başlanmazsa böbreklere yayılıp daha kalıcı hasarlar oluşabilir.

Sistitin belirtileri ; sık sık idrar gelmesi, idrar yaparken acı ve yanma, Geceleri uyanıp idrara çıkma, Karnın alt kısmında ağrı, zaman zaman idrar kaçırma, görülmesi, idrarın kokması ve cinsel ilişki sırasında ağrı olmasıdır.

Böbrek taşı

Böbrek taşı var ise şiddetli ağrı olur. Ağrı kasıklara doğru yayılır. Mide bulantısı ve kusma görülür. Böbrek taşı tahriş yaptığı için idrarda kan görülür.

Böbrek taşının belirtileri; kuvvetli yan ağrı, idrardan kan gelmesi, Ateş, kusma ve bulantı, kokulu idrar yapma ve idrar yaparken yanmadır.

Üretrit

Üretrit belirtileri ; Sarıya yakın bir akıntı, karın alt kesiminde ağrı, devamlı idrara çıkma, idrarda kan ve yanma ve cinsel ilişkideki yanmadır.

Bu belirtiler genelde hepsinde aynı olduğundan doktor kontrolünden sonra kesin teşhis konulabilir. Genellikle ilaç tedavisi sonrasında bu durum geçer. İdrardan kan gelmesi durumunda bitkisel ilaçlar filan işe yaramaz, mutlaka doktor kontrolu gerekir.

Her durumda en önce yapılacak şey bol bol su içmektir. Bol su içerek böbreklerinizi sağlıklı bir şekilde çalıştırmalısınız. Sonrasında doktorunuzun tedavisini harfi harfine uygulamalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ