17.07.2019 - Sosyal Hatun

KADINLARDA MEME UCU ÇEVRESİ KILLANMA NEDENİ VE ÖNLEMLERİ

KADINLARDA MEME UCU ÇEVRESİ KILLANMA NEDENİ VE ÖNLEMLERİ

Bilindiği üzere kadınların erkeklerin en çok ilgisini çeken bölgesi göğüslerdir. Bu yüzden kadınlar meme güzelliğine ve meme bakımına oldukça çnem verirler. Tüm kadınlar memelerinin diri, ucu kalkık, pürüzsüz, dolgun olmasını isterler ve bunun için her şeyi yaparlar. BU şekildeki memelere sahip kadınlar kendine güveni sağlam, güçlü ve seksi olurlar. Kadınların memeleri bu kadar önemliyken meme uçlarında oluşan kıllanma kadınlar için bir yıkımdır.
Hirsutismus denilen bu durumda aşırı kıllanma olur. Kıllanma derken kadınlarda olan ince , renksiz tüylerden değil, gözü rahatsız eden kalın, koyu renkli kıllardan bahsediyoruz. Aşırı kıllanma kadınların kanındaki androjen hormonunun ( erkeklik hormonu ) artmasına bağlıdır. Androjen hormonu hem erkekte, hemde kadında bulunan bir hormondur, ancak erkekte daha fazla bulunur. Androjen renksiz , kısa tüylerin kalın ,sert ve uzun kıllara dönüşmesine sebep olur.

 

Androjenin yükseldiği ve kıllanmanın arttığı durumları sıralarsak :
Menapoz zamanında östrojen hormonu azalırken, androjen devam eder. Bu sebeple kıllanma görülebilir.
Kıllanmanın en önemli sebeplerinden biri de kalıtımsal olarak anneden geçme özelliğidir.
Kullandığınız herhangi bir ilaç içerisinde erkeklik hormonu bulunması.
Eğer polikistik over hastalığı var ise yumurtalıklarda kist oluşur ve erkeklik hormonu fazlaca üretilir. Bu hastalarda aşırı kıllanma, kilo alma, adet düzensizlikleri görülebilir.
Androjen salgılayan tümörler de kıllanmaya sebep olabilir. Androjen böbrek üstleri bezlerinde üretildiğinden böbrek üstü bezlerinin büyümesi sonucu aşırı kıllanma olabilir.
Aşırı kıllanmanın yukarıda belirttiğimiz nedenlerinden hangisinde olduğu tesbit edilmeli ve ona göre tedavisine bakılmalıdır.


Kozmetik tedavisi : Tüy dökücü kremler, sir, ağda, jilet gibi geçici olarak bu kıllardan kurtulmak mümkündür. Epilasyon en iyi sonuç veren çözümdür.
Tıbbi tedavi : Kıllanmanın tedavisinde en çok kullanılan doğum kontrol ilaçlarıdır. Bu haplarda bulunan östrojen , androjenlerin etkisini azaltır. Tavsiye edilmesede kortizon kullanımı da etkilidir. Hormon tedavisiylede yeni tüy çıkması engellenebilir. Hormon tedavisiyle önceden çıkmış olan kıllar dökülmez, bunlar için epilasyon yapılmalıdır.
Konusunda uzman sağlık merkezlerinde hormon tetkiklerinizi yaptırıp, her türlü incelemeden sonra aşırı kıllanmanın gerçek nedenini bulun ve ona göre tedavi yönteminizi belirleyin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ