18.06.2019 - Sosyal Hatun

Kadınlarda yumurtlama ne zaman ve nasıl olur ?

Kadınlarda yumurtlama ne zaman ve nasıl olur ?

KADINLARDA YUMURTLAMA NE ZAMAN VE NASIL OLUR ?

Yumurtlama ayda sadece bir kez ay halinden 14 gün kadar önce olur . Ay halleri düzensiz olanlarda bile bu yumurta oluşması bir sonraki ay halinden 14 gün önce meydana gelir.
Yumurta her defasında yumurtalıkların biri tarafından bırakılır ve sıranın hangisinde olduğu tahmin edilemez. Yumurtalıkların biri alınmışsa geriye kalan bu işi düzenli olarak görür . Ay halinin 1. Gününde östrojen ve progesteron hormonları azalır; bazen hafif bir ishal, su ve ağırlık kaybı olabilir. Kadın kendini daha rahat hisseder.
Aylık dönemin ilk 5 gününde östrojen azalmasının sonunda hipofiz bezinden FSH açığa çıkar. Bu FSH yumurtalıklardaki folikülü uyarır bunun sonucunda depo halindeki yumurtalardan bir çoğu olgunlaşmaya başlar. Bunlar da büyüdükçe östrojen salgılarlar. Östrojen rahim içini döşeyen endometrium tabakasının gelişmesini tahrik eder. Rahmin ağzında servisteki sümüksü mukus tıkacı inceleyip kayganlaşır ve böylece spermin serviksten geçerek yapacağı yolculuğa yardımcı olmaya hazırlanır.


Bu aşamada hala gelişmemiş bulunan foliküllerden biri ,büyüyüp öbürlerini geçer ve o ay yumurtayı yapacak olan graaf folikülüne dönüşür. Graaf folikülü büyüyerek yumurtalığın yüzeyine gelince aynı yandaki fallop tüpü yumurtayı yakalamak için yumurtalığa ulaşır.Artan östrojen düzeyi hipofizden FSH salgılanmasını önlemeye başlar.
Yumurtlama yaklaştıkça graaf folikülündeki prostaglandin hormonları artar. Bunlar yumurtalığın kasılıp yumurtayı artmasına neden olurlar. Bu olunca yumurtalık fallop kanalının püsküllü ucuna doğru döner, O da bir elin parmakları gibi yumurtayı ve çevresindeki yumurta akından yapılmış protoplazmayı yakalar.
Yumurta fallop kanalında titrek tüylerin hareketiyle rahime doğru yavaş yavaş yol alır. Yırtılan graaf folikülü corpus luteum denilen sarı cisime dönüşür ve progesteronla östrojen salgılayarak rahim içini döşeyen örtü tabakasının kalınlaşması ve sünger gibi bir dokuya dönmesini sağlar. Bunu vücut ısısında bir artış izler. Yumurtlama sırasında bu bazal vücut ısısı hafif bir düşüş gösterir ve yumurtlamadan 2 hafta sonra yine yükselir.
Döllenme olursa corpus luteum parçalanmaz. Bu durum sürekli olarak progesteronda bir yüksek düzey sağlar ve bazal vücut ısısı aynı yüksek durumunda kalır. Bu hamileliğin ilk kanıtıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ