14.08.2019 - Sosyal Hatun

Kara Merhem Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Kara Merhem Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Kara merhem olarak bilinen ilacın adı İhtiyol Pomad dır. İçeriği ise %80 vazelin, %10 ihtiyol , %10 lanolin dir.

Kara Merhem Ne İşe Yarar ?

Vücutta oluşan kronik iltihaplanmalarda , büyük sivilcelerin, çıbanların iltihaplarının toplanmasını ve içlerinin temizlenmesini sağlar. Antibakteriyel olduğundan özellikle tercih edilir.

Kara Merhem Ne Şekilde Kullanılır ?

Oluşan sivilce veya çıban güzelce yıkanıp temizlenir, güzelce kurutulur, Bu bölgeye günde 2-3 defa sürülür ve üstü gazlı bez ile kapatılır. Üstüne kesinlikle sıkı sıkı bandaj yapılmamalıdır. Çünkü hava alması oldukça önemlidir. İltihapı toplayıp baş verdikten ve iltihap akmaya başladıktan sonra birkaç gün daha uygulamaya devam edilmelidir. İltihabın kendiliğinden çıkması beklenmelidir. Sıkarak veya bastırarak iltihabı çıkartmaya çalışmayın.

Özellikle sivilce tedavisinde çok etkilidir. Yan etkisi yok denecek kadar azdır ve antiseptik özelliği sayesinde oldukça güvenli bir kremdir.

Çıban tedavilerinde , özellikle başı olmayan çıbanlarda iltihabı toplayıp baş vermesinde çok başarılıdır. Ayrıca kıl dönmesinde de kılın içe döndüğü gözenekleri genişlettiği için sıkça kullanılabilir.

Adının kara merhem olarak anılmasının sebebi içerisinde barındırdığı kükürt nedeniyle renginin siyah olmasındandır.Siyah rengine rağmen sonrasında hiç bir leke bırakmaz.

Özellikle eskilerin çok tercih ettiği kara merhem en yaygın kullanılan akne ve çıban tedavisi merhemidir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ