13.08.2019 - Sosyal Hatun

KİNİN NEDİR ? KİNİN NE İŞE YARAR ? KİNİNİN ZARARLARI NELERDİR ?

KİNİN NEDİR ? KİNİN NE İŞE YARAR ? KİNİNİN ZARARLARI NELERDİR ?

KİNİN NEDİR ? KİNİN NE İŞE YARAR ?

Kinin kına kına ağacının kabuğundan elde edilen bir doğal ilaçtır. Bu ilaç çok eskiden beri bilinir ve kullanılır. Doktorların tedavi amaçlı çok başvurdukları bir ilaçtır. Çok değişik hastalıklarda etkilidir.

Kinin birçok çeşitlerden oluşur. Çeşitlerden bazıları sülfat, klorhidrat, bromhidrat, valarianat tuzları şeklindedir. Bunların çoğunluğu toz halinde kullanılır. Tadları hepsinin oldukça acıdır, suda erimezler, sindirim kanalından vücudun içine kolaylıkla yayılırlar.

Kininin en çok tedavisinde kullanıldığı hastalık sıtmadır. Yıllardır sıtmanın tek tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır ancak sıtmanın her çeşidinde tedaviye karşılık vermediğinden dolayı zaman içinde daha tesirli sıtma ilaçları bulunmuştur. Günümüzde kinin artık sıtma ilacı olarak kullanılmamaktadır fakat ateş düşürücü olarak özellikle grip ve benzeri hastalıklarda kullanılmaktadır.

Kinin gerekli miktarda alındığında ateşi düşürmede etkilidir. İştahsızlık sorununa karşı iyi gelir, kalbi kuvvetlendirir. Ancak ölçü çok önemlidir, bu ölçü aşılırsa kinin zehir etkisi gösterir. Çok alındığında kusma, mide bulantısı, baş dönmesi, kulak çınlaması gibi etkiler gösterir. Görme bozukluklarına, denge kaybına hatta sağırlığa bile yol açabilir.

Bir diğer önemli nokta da kinin alerjisi olup olmadığıdır. Kinin alerjisi olan kişilerde çok az bile alınsa kızarıklık, kurdeşen, vücutta kaşıntı ve bayılmalara bile neden olabilir. Gebe kadınlarda kullanılmaması tavsiye edilir, fazla alındığında çocuk düşürmeye varan etkileri vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ