20.06.2019 - Sosyal Hatun

Menapoz Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Menapoz Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Bütün memeliler arasında sadece insanın dişisi ömrünün yarı yolunda ayhallerinden kesilir. Bu değişiklik genellikle 50 yaş sıralarında olursa da büyük farklar gösterir. Genetik faktörler bu konuda önemli bir rol oynar. Anneniz kırkında kesilmişse. siizinki de herhalde onun gibi olacaktır.
Kadınlar doğduklarında ileride yumurtaya dönüşecek yarım milyon kadar hücreyi yumurtalıklarında taşırlar. Ergenlikten sonra bu yumurta hücrelerinden her ay bir tanesi gelişip Graaf folikülünü oluşturur ve yumurtlama olur. Bu hücreler kadınlık hormonu östrojeni de salgılarlar. Kadın orta yaşa yaklaştıkça, bu yumurta hücreleri dejenere olmaya başlar ve içlerindeki östrojen hormonu azalır. Bu işlem kadından kadına değişir ve kadınlar arasındaki menopoz belirtilerinde büyük farklılığın nedeni de olabilir. Birçok kadın, yumurtalıklarındaki bağ dokusu yumurtlama kesildikten sonra da östrojen hormonu salgılamayı sürdürdüğünden bu dönemi hafif şikayetlerle geçiştirirler. Yumurtalıklarda erkeklik hormonu testosteron da yapılmaya devam eder.


Menopozun yaklaşmakta olduğunun ilk belirtisi genellikle anormal adet kanamalarıdır ki bunlar, bir ayın sekmesinden tutun ay ortasında birkaç damlanın gelmesine,ayhalinin birdenbire aylarca ya da temelli kesilmesine kadar değişir. Kişinin östrojen düzeyine göre, bu durum yıllarca sürebilir. Bununla birlikte düzensiz ayhali önemli hastalıkların belirtisi olabilir; onun için bu şikâyetleri çeken bir kadın, anormal kanamaları değerlendirmek ve östrojen düzeyini kontrol ettirmek için bir jinekoloğa başvurmalıdır. 6 aydan çok bir süreden beri adet görmeyip de sonradan yeniden kanayan orta yaşlı bir kadının özellikle dikkat etmesi gereken bir durumdur bu. Az önce bunun bir rahim kanserinin erken belirtisi olabileceğine değinmiştik.
Menopozun öbür belirtileri arasında derinin gerginliğinde değişme, atrofiden, yani dumura uğramaktan olan vajina iltihablarına bağlı anormal bir vajina akıntısı ya da ağrı, göğüslerin büyüklüğünde ve sertliğinde azalma, sırt ağrısı ve artrit şikayetleri bulunur.
Yumurtlama ve ayhalinin kesilmesi dışında önemli menopoz şikayetleri ne pek sık rastlanmaz. En şiddetli ve ani değişiklikler, histerektomi ve oopherectomie ( yumurtalıkların çıkarılmaı ) ameliyatları geçirmiş kadınlarda görülür.
Genellikle iki tip belirgin şikayet vardır: Birisi damar dengesizliklerinde bağlı bulunan, özellikle geceleri olan sıcak basmaları ve terlemeleridir. Öbürü ise öncelikle psikometrik olup kendisini nelerin beklediği konusunda kadına yapılmış olan telkinlerle genel bir uyum içindedir; kalp ağrısı, isteri, peklik ve derin bir ruhsal durgunluk biçiminde görülür.
Menopoz belirtilerinin bedensel olanları, düşük östrojen ve yüksek gonadotropin, FSH ve LH düzeylerine bağlı olsa gerektir. Bu hormon değişiklikleri, beyni etkiler ve şurası da anlaşılmalıdır ki, birçok belirti psikosomatik de olsa, temelde bedensel dengesizlikler yatmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ