20.08.2019 - Sosyal Hatun

METASTAZ HASTALARI NE KADAR YAŞAR ?

METASTAZ HASTALARI NE KADAR YAŞAR ?

olan hastaların ne kadar süre daha yaşayacakları yakınları tarafından çok merak edilen konudur. hastanın kendi bünyesine göre farklı hızda ve biçimde yayılmaktadır.

Metastaz olmuş hastaların bu hastalıktan kurtulmaları ne yazık ki çok zayıftır. Bu aşamaya gelmiş hastalara artık bundan sonra rahatlatıcı tedaviler uygulanır.

METASTAZ NEDİR ?

Daha önce yapılmış tetkikler sonrasında belirlenen kanser hücrelerinin ilk oluştukları bölgeden vücudun diğer bölgelerine yayılmaya başlamasına ve bu yeni bölgelere yerleşip tümör oluşturmasına metastaz denir. Metastaz yayıldığı bölgedeki dokulara zarar verir.

METASTAZ TEDAVİSİ :

Metastazın tedavisinde ilk başladığı yer ve yayıldığı yere ne derece zarar verdiğiyle orantılıdır. Metastaz tedavisinde kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi müdahaleler uygulanabilir. Tedavi şansı oldukça düşüktür. Genç hastalarda tedaviye daha fazla sonuç alınabilir.

METASTAZ YAŞAM SÜRESİ :

Metastaz durumuna gelmiş hastanın yaşam süresi, daha önce bu hastalığa yakalanmış diğer hastalara bakılarak verilebilir. Dolayısıyla yaşam süresi metastazın oluştuğu yere ve hastanın durumuna ve yaşına göre değişiklik gösterir. Doktorların vermiş olduğu tarihlere de takılı kalmayın. Doktorların vermiş olduğu sürelerden çok daha uzun yaşayan hastalara rastlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ