14.08.2019 - Sosyal Hatun

Miyomlar Hamileliği Etkiler Mi?

Miyomlar Hamileliği Etkiler Mi?

Miyomlar rahim içinde gelişen iyi huylu tümörlerdir. Bu tümörler gebelik öncesinde oluştuğu gibi gebelik sonrasında da oluşabilir. Gebelikte artan östrojen hormonu miyomların da büyümesine sebep olur. Bu nedenle sorusuna; direk ve indirekt olarak etkiler cevabı verilebilir. Bu, miyomların çeşidi ve büyüklüğüyle alâkalıdır. Rahim içi ve rahim ağzına yerleşen miyomlar hamilelik için tehlikelidir. Gebelikten önce, adet kanamasının uzun sürmesi ve kanamanın fazla olması miyom belirtisi olabilir. Gebelik sürecinde ise şiddetli karın ağrısına sebep olabilir. Bu durumda mutlaka bir jinekoloğa başvurulmalıdır. Bu belirtiler sonrası, jinekolog tarafından yapılan ultrasonografi sonucunda rahimde miyom olup, olmadığı kolayca anlaşılabilir.

Miyomlar Hamileliği Etkiler Mi?

Miyomlar hamileliği etkiler mi, etkileri nelerdir bilmek gerekir. Hamilelerin % 8 inde miyom vardır. Ancak her miyom tehlike arz etmez. Rahmin iç zarına yerleşen submükoz miyomlar gebeliğe zarar verebilir. Gebeliğin ilk üç ayında, ostrojen hormonunun artışıyla, büyüme gösterir ve rahim içinin daralmasına sebep olur. İntramural veya submükoz yerleşimli ( rahim içi veya rahim ağzına yerleşen miyomlar) bebeğin anormal yerleşimine sebep olabilmektedir. Gebelik süresince büyüme gösteren bu miyomlar bazı olumsuzluklara neden olabilir.

Bunlar:

  • Düşük
  • Erken doğum
  • Erken gebelik kanaması
  • Plasenta yerleşim anomalisi
  • Plasentanın erken ayrılması
  • Doğumdan sonra plasentanın ayrılmaması
  • Doğum sonrası kanama

Miyomlar Tedavi Edilebilir mi?

Gebe kalmaya mani olan miyomlara, uzman bir hekim tarafından, cerrahi bir müdahale yapılabilir. Ancak; gebeliğe engel teşkil etmiyorsa cerrahi müdahale önerilmez. Çünkü; miyomların alınması rahimde yapışkanlığa neden olarak, gebe kalmayı engelleyebilir. Uzman bir jinekolog tarafından, farklı tedavi yöntemleri uygulanarak, miyomların küçülmesi sağlanabilir. Gebelikte ise, miyomların doğum yolunu tıkaması sebebiyle sezeryan tercih edilir. Ancak, sezeryan yapılınca sadece rahim ağzına yakın miyomlar alınabilir. Rahim ağzına uzak miyomların alınması, aşırı kanamaya sebep olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ