16.08.2019 - Sosyal Hatun

Parafin Nedir ?

Parafin Nedir ?

Parafin nedir?

Parafin, son zamanlarda adını oldukça sık duyduğumuz bir kimyasal maddedir. Parafin çok fazla alanda kullanıldığı için biz farkında olmadan bile kullanmış olabiliriz.  Son zamanlarda insanlar kimyasal ürünlerden uzak durmayı, yan etkilerine karşı çeşitli çözümler aramaktadır.

Parafin, petrolden elde edilir. Renksiz ve kokusuz bir mum çeşididir. Petrolün kalitesini arttırmak için içindeki parafinin ayıklanması gerekir.Parafin mumları içinde belli miktarda yağ vardır. Parafin petrolün bir yan ürünüdür. Petrol rafine edilirken ham petrolden ayrıştırılan yağlı parafin sıcakta eritilir. Sonra soğutulup parafinin donması sağlanır. Donan parafin yağından arındırılır.

Parafin Nerelerde Kullanılır ?

Parafin gıda , saklama, koruma gibi birçok alanlarda kullanılmaktadır. Sanayi de ise yalıtım malzemesi olarak da kullanılır. Tekstilde, eczacılıkta, kozmetik sektöründe, elektrik malzemelerinde, plastik ürünlerde , patlayıcı madde üretiminde, bağcılık sektöründe aşı yerlerinin izole edilmesinde kullanılır.

Tekstil sektöründe parafin su veya hava geçirgenliğini önler. Böylece bir yalıtım oluşmuş olur. İplik sektöründede parafin ipliğin sürtünmesini azaltarak kayganlaşmasını sağlar.

Ezca sektöründe sıvı olarak krem, merhem , fitil olarak parafinden faydalanılır.

Cilt bakımında ise parafin yüz maskesi yapımında kullanılır.

Parafinin Zararları :

Hayatımızın her alanında yer alan parafin olumlu yanlarının dışında zararları ile de tartışılmaktadır. Petrol ürünü olan parafin, yutulursa kalp , damar yollarında tıkanıklıklar, Cilde sürülen ürünlerden bulaşan parafin karaciğerler de depolanır ve zararlı etkileri vardır. Parafinin esas kullanılan diğer adı mineral oil olduğundan ürünlerin üstünde genelde bu yazar. Parafin yine meyve ve sebze boyamak amacı ile kullanılır.

Kısaca konuyu toparladığımızda parafini kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Soframıza gelen yiyecekleri bol sirkeli suyla yıkamayı unutmayalım. Kullandığımız kozmetiklerin içeriklerine dikkat edelim. Parafinin kullanımında avantajlarını ve dezavantajlarını hesap ederek bu üründen faydalanmanızı tavsiye ederiz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ