17.07.2019 - Sosyal Hatun

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

genellikle jinekolojik bir hastalık olarak bilinir. Aslında tüm vücudu etkileyen metabolik bir sorundur. Normal şartlarda her ay yumurtalıklarımızdan bir adet yumurta dışarıya atılır. Biz buna halk arasında yumurtlama denir.

Polikistik over sendromunda bilinmeyen bir nedenle çok fazla sayıda yumurta büyür fakat içlerinden bir adet yumurta dışarıya atılamaz. Bunlar küçük küçük yumurtalık dokusunda kist olarak kalırlar. Bunlar ultrasonda ancak görülebilir. Bunlar gerdanlık şeklinde olan küçük kistlerdir.

Bu kistler cerrahi müdahale gerektiren kistler değildir. Ameliyat edilmesine gerek yoktur. Bunun dışında bu sendromun anlaşılabilmesi için diğer kriterlerde gereklidir. Bunlar vücutta kıllanma, vücutta sivilcelenme gibi erkeklik hormonlarının arttığı durumlardır. Kanda bu değerlerin incelenmesi ve adet düzensizliği diğer bulgulardır.

Yukarıdaki erkeklik hormonlarının artması, kan değerleri ve adet düzensizliği bulgularından en az iki tanesi varsa polikistik over sendromu teşhisi konur ve tedaviye başlanır. Tedavi ağız yoluyla alınan ilaçlarla olur. Ayrıca kilo vermek de faydalıdır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Seher bas dedi ki:

    Sol yumurtalıkta 32.3 çapında över kist olduğu tespit edildi kârın bel ağrısı var şiddetli 1 ay sonraya gün verdi kontrol için çapında gelişme varmı diye kanamamda var beklemeliyimmi

BİR YORUM YAZ