18.06.2019 - Sosyal Hatun

Sigara Bebeklerdeki Gaz Sancısını Tetikler mi?

Sigara Bebeklerdeki Gaz Sancısını Tetikler mi?

Sigara Bebeklerdeki Gaz Sancısını Tetikler mi?

Sigara bebeklerdeki gaz sancısını tetikler mi öğrenmeden önce sigaranın zararlarının bundan daha çok olduğunu bilmek gerekir. İçerisindeki zararlı kimyasallar nedeniyle sadece bebeklerde değil, yetişkinlerde de çok ciddi zararlara sebebiyet vermektedir. Ancak; özellikle anne adaylarının ve emziren annelerin sigaradan uzak durması sadece kendi sağlıkları için değil bebeklerinin sağlığı ve gelişimi için daha çok önem arzetmektedir. Sigara bebeklerdeki gaz sancısını tetikler mi sorusuna cevap olarak hem direkt hem de dolaylı olarak etkiler denebilir. Çünkü sigarada bulunan nikotin ve karbonmonoksit annenin süt kalitesini bozmakta ve sağlıklı beslenmesini etkileyerek sigara bebeklerdeki gaz sancısını tetikler mi sorusunun cevabını vermektedir.

Sigaranın anne ve bebekler üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?

  • Sigara kişiye; hem maddi hem de manevi olarak zarar veren bir maddedir. Keyif için içilen sigara parasal olarak bir tuzaktır. Aynı zamanda fiziki olarak ta; hem iç hastalıklara direkt sebep olur, hem de dış görünüşü çirkinleştirir. Ayrıca narin ve nazik yaratılan kadının eline, hele de anne ise sigara hiç yakışmamaktadır.
  • Sigara ve alkol kullanan annelerin bebekleri diğer bebeklere göre 2 kat daha çok risk altındadır.
  • Sigara içen anne adaylarının bebeklerinde kalıcı fiziksel ve estetik sorunlar olabilir.
  • Sigaranın içerisindeki kimyasallar anne sütüne de geçeceğinden gaz yapar ve gazı artırarark gaz sancısını (kolik) tetikler
  • Anne sütündeki C vitaminini azalttığı için, anne ve bebekte vitamin eksikliğine neden olur.
  • Sigara, süt üretimini azaltır.
  • Sigara içen bir annenin akciğerleri sağlıklı bir şekilde çalışmadığı için vücud metabolizması temiz oksijen ile beslenmez. Sağlıksız vücut sağlıklı süt üretemez. Böylece sigara anne sütünün kalitesini bozar.
  • Sigara içen anne ve babanın çocuğunun ileride sigara içme olasılığı, içmeyen anne ve babanın çocuğuna göre 3- 4 kat daha fazladır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ