21.05.2019 - Sosyal Hatun

Sigara, Tüp Bebek Tedavisini Olumsuz Etkiler Mi?

Sigara, Tüp Bebek Tedavisini Olumsuz Etkiler Mi?

, ?

Normal yollarla hamilelik yaşayamayan, belli problemleri olan çiftler tüp bebek yöntemi ile çocuk hasretinden kurtulabilir. Sonucunda da oluşan hamilelik normal gebelikle tamamen aynı şekilde seyreder. Zaten normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek yöntemine başvurur. Buradan olumlu şekilde ayrılabilmeleri için ve sağlıklı bir tedavi sürecinde olabilmeleri için bazı kurallara uymaları gerekir.

Sigara ve tüp bebek tedavisi arasındaki ilişki

Tüp bebek tedavisinin seyrini değiştirebilecek olan kurallardan ilki sigara kullanımıdır. Şöyle açıklayacak olursak normal yollarla hamilelik yaşamak isteyen çiftlerin bebek düşünmeye başladıkları andan itibaren sigarayı bırakmaları gerekir. Çünkü sigara hamileliğin ve bebeğin olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Böyle bir durumda ile sigara oldukça zararlı olduğu için tedavi ile hamilelik yaşamak isteyen çiftler sigara konusunda 2 kat dikkatli olmalıdır.

Sigaranın tüp bebek tedavisinde nasıl zararları olur?

Sigara kullanan anne adayları tüp bebek tedavisine başvurduysa daha yüksek dozda hormon tedavisi alır. Çünkü sigara kullanımı kan ve östrojen seviyesini düşürür. Bu nedenle tedavinin seyrini de değiştirir. Sigara bebeğin büyüyeceği alanda tahribat yaratır. Bu nedenle bebek rahme tutunamaz. Özellikle 35 yaşın üstündeki anne adaylarının tüp bebek tedavisinden sonuç alma oranları düşükken üzerine sigara faktörü de eklenirse bu oran daha da düşecektir.

Erkekler üzerinde nasıl etkileri olur?

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerin de üreme fonksiyonlarını olumsuz etkiler sigara. Sigara kullanmayan erkeklere göre sigara kullananlarda sperm sayısı, kalitesi, hareketliliği gibi konularda büyük farklar görülür. Dolayısıyla tüp bebek tedavisinde erkeğin de sigara kullanımı olumsuz sonuçlara yol açar. Bu durumda ‘Sigara, tüp bebek tedavisini olumsuz etkiler Mi?‘ diye sorduğumuzda, sigara tüp bebek tedavisini olumsuz etkiler diyebiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ