17.08.2019 - Sosyal Hatun

Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Sistit Belirtileri ve Tedavisi

İdrar kesesinin (mesanenin) iltihaplanmasına denir. Dikkat edilmediği taktirde kronik hale gelebiliyor, hatta böbrek ve mesanede kalıcı hasarlar meydana getirebiliyor. , yeterli boşalamama hissi, acil boşalma hissi, az idrar yapma, sık sık idrara çıkma (Pollaküri) ve idrar yapma sırasında ağrı, sızı ve yanma hissetme (Dizüri) gibi şekillerde kendini gösterebiliyor. Bakteriyel kökenli hastalık olması nedeni ile antibiyotik tedavisi uygulanıyor. 20 ile 40 yaş arasındaki kadınlarda daha sık görülüyor. Her 5 kadından biri hayatının herhangi bir bölümünde en az bir defa geçiriyor. Hastalığın en önemli nedeni ise (yaklaşık %85’i) bağırsaklarda bulunan koli basilidir. Bağırsaktaki koli basilleri bir şekilde idrar yoluna ulaşınca, sistite neden oluyor.

Sistit Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

için mutlaka bir uzmana gidilmesi gerekiyor. Ancak, kişisel gözlemler ile fark edilen bazı belirtiler erken teşhis için önemlidir. Bu belirtiler;

  • İdrarda kan oluşumu (Hematüri)
  • Göbek altı ve kasıklarda ağrı
  • Cinsel ilişkide ağrı olması (Disparoni)
  • Bulanık ve kötü kokulu idrar
  • Yeterli idrar yapamama hissi
  • Acil idrar yapma isteği
  • Az idrar yapma ve sık sık idrara çıkma (Pollaküri)
  • İdrar esnasında yanma, sızı ve ağrı hissetme (Dizüri)

Sistit Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Sistit belirtileri ve tedavisi amacı ile bir uzmana gidildiğinde, tanı için en önemli veri anamnezdir. İdrar incelemesi sonucunda, sistitli hastanın idrarında akyuvarlar, alyuvarlar ve bakteriler görülür. İdrar sonuçları, yeterli görülmediğinde, Sistiskopi (ışıklı alet yardımı ile mesaneye bakılması), İVP (İlaç ile çekilen böbrek filmi) ve Üriner Ultrason çekilebiliyor.
Bakteriyel bir hastalık olan sistit için antibiyotik tedavisi uygulanması gerekiyor. Kültür sonuçları alınıncaya dek gram negatif basillere etki eden ilaçlar başlanıyor. Kültür sonucuna göre de tedavi düzenleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ