19.08.2019 - Sosyal Hatun

Süt Çocukluğu Dönemi Bakımı

Süt Çocukluğu Dönemi Bakımı

Süt çocukluğu dönemi, yeni doğan çağından daha önemli bir dönemdir. Çünkü yeni doğan çağında başlıca konuları bilmemiz yeterliyken, süt çocukluğu döneminde detaylar artmaktadır. Bu yüzden süt çocukluğu dönemini derinlemesine anlatmakta fayda vardır. Bazen ufak bir kusur, başımıza büyük işler açar. Bazen küçük bir tedbir ciddi bir hastalığı ve kazayı önler. İyi ve dikkatli bir ebeveyn, bebeği bir yaşına gelinceye kadar ki günlük zamanını çocuk bakımı ve beslenmesi doldurur.

Bebeğin İhtiyaç Maddeleri
Bebek doğduğu günden itibaren sürekli büyüme ve gelişme gösterir. Buna paralel olarak ihtiyaç maddelerine yeni ilaveler yapılmalıdır. Çoğu zaman, özellikle ilk bebekte heyecan ve ilgi biraz fazla olduğunda, gereksiz bir çok masrafa girilir. Dikkat edilecek yol, dayanıklı, kullanımı kolay ve kirlenmesini kontrol edebilmek için beyaz veya açık renkli malzemeler temin edilmelidir.

Bebeğin Giydirilmesi
Bebek soğuk ve sıcağa karşı dayanıksızdır. Çocuk hızlı nefes alma ve terlemeyle, vücut ısısını dengede tutmaya çalışır. Bu sebeple fazla su kaybeder. Süt çocuklarının bol sıvılı gıdalarla beslenmesindeki hikmet kendiliğinden meydana çıkmaktadır.

Aile doğal olarak çocuğu koruma gayreti içerisindedir. Bu nedenle, fazla giydirilen çocuklar, terleyerek fazla su kaybederler. Az giydirilince ise çabuk üşütürler. Gece, gündüz, yaz, kış, soğuk, sıcak, zaman ve zemine göre en iyi giyime dikkat etmek gereklidir.

Bir aylık bebek soyunmayı, giyinmeyi sevmez. Daha sonraki aylarda ise bu giyinme işini oyun ve eğlence zanneder ve sokağa çıkma işareti olarak yorumlar. Sevinme emareleri gösterirler. Bir yaşına doğru ise giyinmeye yardımcı olmaya çalışırlar. Çocuk giydirilirken, elini, ayağını, boynunu, inciltmemeye çalışılmalıdır. Giydirilmesi zor eşyalar kullanılmamalı, kısa zamanda bu iş bitirilmelidir.

Vücut Bakımı
Düzenli ve iyi bakım bebeğin gelişmesi için ön şarttır. Onun da temelinde temizlik yatar.
Emziklerden önce veya sonra bebeğin altı mutlaka temizlenmelidir. Altı ıslak bebete pişik yapar ve yaralar meydana gelir. Çocuk ve ailenin huzursuz olmasına sebep olur. Bebeğin temizliğinin yapacak kişinin, öncelikle kendisinin bakımlı ve temiz olması gerekir. Elleri iyice sabunlanmalı, tırnaklar kesilmeli, kol ve parmaklardaki aksesuarlar, çocuğun cildi çok hassas ve nazik olduğundan çıkartılmalıdır.

Bebeğin altı ıslanınca hemen değiştirilmeli, idrar ve kakayla temas eden yerler, bu duruma uygun olarak üretilen ürünler ile temizlenip kurutulmalıdır. Maddi durumu kötü olan kişiler ise kaynatılmış ve ılıtılmış suyla bebeği temizleyip, kurulmalıdır.

Bebeğin Yıkanması
Süt bebeklerini yıkamak için oda sıcaklığı en az 21, en çok 30 derece olmalıdır. Kapı ve pencereler kapanmalıdır. Odadaki hava esintisi, çocuğu olumsuz yönde etkiler ve çocuk üşütebilir.
Genellikle banyo, ikinci mama saatinden önce yapılır. Ancak zamanın fazla bir önemi yoktur. Boş bir zaman seçilebilir. Asabi, uyku düzeni olmayan çocuklarda, gece son mamadan önce yıkanması düşünülebilir.

İlk aylarda beş dakikalık zaman içinde, banyonun bitirilmesi uygundur. Su sıcaklığı 36 derece kadar olmalıdır. Bebek koltuk altından iki elle tutularak suya oturtulur. Yüz, kulak ve ağız suya batırılmaz. Bu arada çocuğun serbest hareket etmesine, biraz çırpınmasına ve bu işi eğlence haline getirmesine izin verilmelidir. Yıkamaya önce göz kapaklarından başlanmalıdır. Islak pamukla, gözün dışına doğru silinir. Sonra özel hazırlanmış, ucu pamuklu çubuklarla, burun ve kulaklar dikkatlice temizlenmelidir. Daha sonra yüz, ense ve boyun çok yumuşak bir bezle çabucak temizlenir. Sonra yüzükoyun tutulup, sırt ve bel kısımlarının temizliği yapılmalıdır. Göğüs ve karın nahiyeleri de itina ile yıkanır. Çocuğun altı öncen arkaya doğru silinerek temizlenir.
Yıkama işlemi bittiğinde vücuttaki bütün girintili kısımlar, koltuk altları, kasıklar, diz arkaları hafif ısıtılmış bir havluyla inciltmeden kurulanır. Ondan sonra da dezenfektan bir pudra ile yedirilerek pudralanır. Fazla pudra cildi tahriş eder, buna dikkat etmekte fayda vardır.
Bebeğe bez ve kıyafetleri giydirilir. Arkasına iki kaylı hafif ısıtılmış tülbent koyarak yatırılır.

Tırnak Bakımı
Her 15 günde bir bebeğin tırnakları kesilir. Anne veya baba çocuğun elini alarak yuvarlak bir biçimde tırnaklarını kesmelidir. Ayak tırnakları ise düz kesilmelidir. Bu şekilde tırnağın ete batması önlenmiş olur.

Bezleme
Çocuk, normal hareket edebilecek ve bacaklarını rahatça oynatabilecek şekilde bezlenir. Bez seçimi mutlaka çocuğa göre yapılmalıdır. Ne çok küçük, nede çok büyük bezler bağlanmamalıdır. Bezleme işlemi sırasında oda sıcaklığına da dikkat edilmelidir. Bebeği üşütmemekte fayda vardır.

Bebeğin Tutulması ve Taşınması
İlk aylarda acemi ebeveynler, bebeklerini tutmakta ve taşımakta çok zorlanırlar. Bir tarafını inciteceğini zannederler. Aslında bebekler zannettikleri kadar zayıf ve yeteneksiz değildir. Anne rahmindeki doğal korumasından çıkmış, normal hayata uymayı becermiştir. Başlangıçta boynunu ve belini uzun süre dik tutamayan çocuğun, sıkıca kundağa sarılmasındaki gerekçe bu gösterilir. Ama gereği gibi, boyuna ve beline eklenen destekler sayesinde, gayet kolay ve korkusuz kucakta ve elde tutmak mümkün olur.

Bebeğin Yatış Halleri
Sağlıklı bir bebeğin yatış şekillerinden, hangisinin çok iyi olduğuna dair doktorlar, ortopedistler ve psikologlar arasında tam bir fikir birliği yoktur. Bizce en iyisi, yüzü koyun yatış şeklidir. Bu yatış şeklinde kusmuk ve ağız salgılarının, solunum yollarına kaçması ve boğulması tehlikesi yoktur. Aynı zamanda yüzü koyun yatış sırasında, bebek daha rahat soluk alıp verir, burun tıkanıklıklarını en aza indirir ve çocuk daha rahat gaz çıkarır. Zemindeki çarşaf gergin ve temiz olmalı, sık sık değiştirilmelidir.

Bebek göz önündeyken, sırtüstü yatırılmalıdır. Böylece el ve ayak hareketlerini, rahatça yapmasına fırsat tanınır. Bu durumda çocuğun yüzüne karşı konuşmak, onunla karşılıklı gülmseme daha kolay olur ve çocuğu neşelendirir. Gerçekler ne kadar yüzü koyun yatmasının lehinde ise de çoğu zaman bebek yan yatılarak uyutulur. Bu şekilde yatmış bebek, her uyutulduğunda, başının değişik yönde olması gereklidir.

Bebeği nasıl yatırırsak yatıralım, kedisi sevdiği ve alıştığı şekilde yatmayı benimser. Bu durumda ana rahmindeki duruş şekline uygun olduğu ortaya konmuştur.

Uyku
Uyuyacak bebeğin odası iyice havalandırılmalı ve sıcaklık 18 -20 derece civarında olmalıdır. Oda sıcaklığı ayarlanamıyorsa, uygun şekilde giydirilmelidir.
İkinci aydan sonra bebek biraz hareketlenir. Günde 20 saate kadar uyuyan çocuğun uykusu azalar. Çoğu zaman yatağında gözü açık olarak bekler. Kendisine ilgi gösterilmesini, konuşulmasını ve kucağa alınmasını bekler. Her çocuğun uyku süresi değişiktir. Kimisi çok uyur, kimisi tavşan uykusu gibi az uyur. Uykusu iyi çocuk ( mama zamanları hariç ) uyandırılmamalıdır. Her türlü ev gürültüsü uykuyu ters yönde etkiler.

Açık Hava ve Güneş İhtiyacı
Çocukların açık, temiz ve güneşli havaya ihtiyacı büyüklerden daha çoktur. Kış aylarında 3 haftalık, yazın 2 haftalık olduktan sonra açık havada bulundurmak faydalıdır. Esintisiz bir balkon bile bu işi kolaylıkla görebilir. Hergün yavaş yavaş alıştırılmalıdır. Bir aylıktan sonra, sağlıklı bir bebek, uzun süre açık havada kalabilir. Trafiği bol ve kalabalık yerler seçilmemelidir. :ok soğuk, çok sıcak, rüzgarlı ve fırtınalı havalar, güneşin çok kızgın olduğu öğle saatleri uygun değildir. Çocuk iyi uyum sağladığı takdirde yağmurlu havalarda bile açık havaya çıkabilir. Açık havada çocuk kendini serbest ve rahat hisseder. Aynı zamanda soğuk algınlığa karşı direnci artar.

Hava elverişli olduğu ( aşırı sıcak olmayan ) güneşli günlerde, sabahları saat 9 – 11, öğleden sonra saat 16 – 18 arası, kollar ve bacaklar açık şekilde giydirilerek ve yavaş yavaş alıştırılarak, çocuk güneşe çıkartılır. Önce üç dakikadan başlanır ve yavaş yavaş 30-40 dakikaya çıkartılır. Ama bu durumda çocuk kesinlikle uyutulmamalıdır. Baş ve yüz gölgede kalmalıdır. Ancak, hasta çocuğun güneşe çıkarılmasının zararlı olabileceği de unutulmamalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ