20.05.2019 - Sosyal Hatun

Tavsiye Edilenden Fazla Emzirmek Bebeğe Zararlı Mıdır?

Tavsiye Edilenden Fazla Emzirmek Bebeğe Zararlı Mıdır?

En değerli besin anne sütüdür. Bir anne 9 ay boyunca bebeğini kucağına alma ve onu emzirebilmenin hayalini kurar. Anne sütü o kadar besleyicidir ki bebeklerin kilo alımları her ay 500 gr ile 1500 gr arasında olabilmektedir.

 

Tavsiye edilenden bebeğe zararlı mıdır?

 

Bazı sakıncaları mevcuttur. Fazla emen bebeklerde süt dişlerinde aşınmalar meydana gelebiliyor. Bunun nedeni anne sütünün dişlere uzun süre temas etmesidir.Bir başka sakıncası ise 1 yaş üstü bebeklerde eğer ana besin anne sütü ise çiğneme refleksi gelişemeyeceğinden ek gıdayı reddetme durumuyla karşılaşılabilir. Uzun süreli emzirme durumunda çocuklarda anneye bağımlılık ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durum da, çocukta bakım ve becerilerin gelişmesini önlemektedir. Ayrıca anneye olan aşırı bağımlı olma hali çocuğun kişiliğinin gelişmesine olumsuz etkisi vardır. Çocuğun hayır demeyi öğrenememesinden kaynaklı 2 yaş sendromu uzamaktadır. Çünkü her ağlamada çocuğu sakinleştirmek için emzirilmesi hayır kelimesini öğrenememesine sebep olur. Her acıktığında emmek istemesi çocukta iştahsızlığa neden olur. Gece emzirmelerinden dolayı sık sık uyanma ve buna bağlı uykusuzluk sorunu ortaya çıkar.

Emzirmenin bebeğe oldukça fazla yararları vardır. Anne ve çocuk arasındaki bağı güçlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek bebeği hastalıklardan korur. Bebek için anne sütü sakinleştirici gibidir. Anne sütü, hijyenik her zaman hazır ve sindirimi kolay bir besindir. Bebeğin ihtiyaç duyacağı tüm besinler anne sütü ile karşılanmaktadır.

Anne sütünün kalitesi için annenin yediklerine çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle yeni doğan bir bebeğin sindirim sistemi gelişmediği için gaz sancısı büyük sorun olmaktadır. Anne sütü bebeğin büyümesine bağlı olarak değişen ihtiyaçlarına göre salgılanmakta ve değişiklik göstermektedir. Anne sütü alan bebeklerde çene kasları daha güçlü olmaktadır. Anne sütü bebeğin sağlıklı gelişimi için ilk bir yıl mutlaka verilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ