24.06.2019 - Sosyal Hatun

Tencerelerdeki ve Çaydanlıktaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Tencerelerdeki ve Çaydanlıktaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Kadınların evde geçirdikleri zamanın büyük bir bölümü, mutfakta ve çevresinde geçmektedir. Mutfakta yemek pişirirler, yemekten sonra bulaşık yıkanır veya bulaşık makinasına yerleştirilir ve boşaltılır. En sonunda da mutfak temizliği yapılır. Çünkü yemek yaparken ortalık oldukça kirlenir ve yine yemek yapmada kullanılan bir sürü alet ve edevat kirlenir. Hele yaptığınız yemek yağlı ise , yaparken ve yemek pişerken ortalık çok kirlenebilir. Bu  çaydanlıktaki lekelerin çıkarılmasındaki püf noktalarına bir bakalım.

Tenceredeki, Çaydanlıktaki Yağ Lekeleri İçin Doğal Pratik Çözümler

Limon ve Karbonat yardımı

Tenceredeki ve çaydanlıktaki yağ lekelerinin nasıl çıkarılır sorusunun ilk yanıtı, limon ve karbonattan yardım almaktır. Temizlik süngerinin üzerine biraz karbonat dökün , üzerine de limon sıkın. Karbonat lekeleri kabartacak, limonda lekenin çözülmesini sağlayacaktır. Bu yöntemi kullanarak çıkmayan zor lekelerden kurtulabilirsiniz.

 

Yanmış Yağlardan kurtulmak

Yemek yağtığınız tencerenin dibi tuttuysa ilk önce tencerenin dibine karbonat dökün, sonra üstüne su koyun. Bu şekilde akşamdan ıslatın ve sabaha kadar beklemeye bırakın. Ertesi gün yıkamaya başlamadan tenceredeki suyu dökün, iki kaşık sirke koyup üzerine su ilave edin ve kaynamaya bırakın. 15-20 dakika kaynadıktan sonra tencerenin dibindeki lekelerin ve yemek artıklarının yok olduğunu göreceksiniz. Bu aşamadan sonra normal deterjanınızla tencerenizi yıkayıp, bir sonraki yemek pişirmeye hazır hale getirmiş olursunuz.

Çaydanlığın Parlatma Yöntemleri

Tenceredeki sorunun nasıl çözüleceğini yukarıda anlattık. Şimdi de kararmış olan çaydanlığımızın nasıl parlatılalacığını anlatalım. Çaydanlığın parlatılması için amonyak içeren sıvı temizlik malzemelerini kullanarak, sünger vasıtasıyla ovalayın. Sonrasında iyice durulayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ