15.08.2019 - Sosyal Hatun

Tüplerin Bağlanması Nedir ?

Tüplerin Bağlanması Nedir ?

bizim geri dönüşümsüz dediğimiz yani kalıcı doğum kontrol yöntemlerinden biri olup en etkili olandır. Kadınlarda da , erkeklerde de olabilir. Kadınlarda iki fallop tüpünün bağlanması yada bağlanıp kesilmesi şeklinde yapılan çeşitli cerrahi tekniklerdir.

Erkeklerde de aynı şekilde spermleri taşıyan kordonların bağlanması şeklindedir. Erkeklerde bu işlem basit bir lokal anestezi ile kolayca yapılabilmektedir. Ancak bizim ülkemizde erkekler genelde bu tip işlere pek fazla rağbet etmezler.

Bu nedenle çoğunlukla kadınlarda tüpler bağlanır ancak kadınlarda tüplerin başlanması sonuçta bir ameliyattır. Göbek deliğinden içeri girilerek karın içerisindeki fallop tüpleri bağlanır. Bu yöntem geri dönüşümsüz bir yöntemdir.

Tüpleri bağlanmış bir kadın tekrardan doğal yollardan hamile kalamaz. Eğer bebek isterse tüp bebek yöntemiyle hamile kalınabilir.

Bu yüzden tüp bağlatma ameliyatından önce aile başka çocuk istemediğine eminse yapılmalıdır.Bu ameliyatlar sezeryan sırasında da yapılabilir. Bir daha ameliyata da gerek kalmaz.

Tüp bağlatmanın cinsel isteksizlik, menopoza girme , adet kesilmesi gibi bir etkileri yoktur.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ