17.07.2019 - Sosyal Hatun

Yumurtalık Kistleri Nasıl Anlaşılır?

Yumurtalık Kistleri Nasıl Anlaşılır?

genelde myom ile karıştırılır. Myom rahimde olan iyi huylu bir tümördür. Kist ise yumurtalıklarda olan sıvı dolu keseciklerdir.

Yumurtalıklardaki neden oluşur?

Yumurtalık kistlerinin bir kısmı iyi huylu kistler, bir kısmı kötü huylu kistlerdir. İyi huylu kistler basit kist olarak da adlandırılır. Basit kistler birkaç ay içerisinde kendiliğinden yok olur. Ultrasonda bu kistler kabaca ayırt edilebilir. Yumurtalık kistlerinin büyük çoğunluğu basit kistlerdir ve kendiliğinden yok olur. Adet sonrası yapılan kontrollerde basit kistlerin yok olduğu gözlenir.

Doğum kotrol hapları yeni kist oluşumunu önlemede olumlu bir etkisi vardır. Mevcut olan kistleri doğum kontrol hapları geçirmez.

3 ayı veya 6 ayı geçen, gerilememiş ,yok olmamış kistlerde tetkiklere başlanır. Bir diğer yumurtalık kistide çukulata kistidir. Çukulata kistleri gerilemez. Aynı kalır veya büyürler.

Diğer bir kist ise dermoist kisttir. İçerisinde diş, kemik , kıkırdak gibi yapılar içerebilir.Bunlar cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

Hemerojik kist ise içeriye kanama göstermesi durumudur. Bu acil bir duruma yol açabilir ve acilen kistin çıkarılması gerekir.

Başka bir yumurtalık kisti tipi de polikistik over kistidir. Polikistik over bir yumurtlama bozukluğudur. Tüm vücudu hormonal olarak etkiler. Kıllanma, kilo alma , sivilcelenme gibi şeylere yol açabilir. Adet düzensizliğine de yol açar. Takip edilmesine gerek olmayan küçük kistlerdir. Bu kistlerin büyüme, cerrahi müdahele gibi şeylere ihtiyacı yoktur.

Yumurtalık kistlerinin tedavisi nasıl yapılır ?

Kötü huylu bir kistten şüpheleniyorsak veya pataloji sonucu kötü geldiyse bu jinekolojik onkolojinin ilgi alanına girer.Radyoterapi, kemoterapi içeren bir tedavi dönemi olabilir.

Yumurtalık kisti saptadığımızda öncelikle takip etmeliyiz. Ultrasondaki bulgusu kabaca bir fikir verir. Kötü bir şeyden şühheleniliyorsa kanda bazı değerlere bakılır. Saptadığımız kistleri takip ederiz veya tedaviye gideriz. Gerekli durumlarda ameliyatla kist çıkarılır.

Yumurtalık kistlerinin ameliyatında iki yönten vardır. Biri açık cerrahi, diğeri ise kapalı cerrahidir. Günümüzde artık açık cerrahi pek tercih edilmemektedir. Kapalı ameliyatlar tercih edilir. Kapalı ameliyatlarda göbek deliğinden kamera yardımıyla girip kistler çıkarılır. Kisti çıkarırken kamera yardımıyla neye benzediği görülür. Çıkarılan bu kistler patolojiye incelemeye gönderilir. Patoloji sonucu bize kistin tipini söyler. Kist tipine göre takip periyodları belirlenir. Örneğin çukulata kistlerinde kisti çıkarmak yeterli değildir.Takip etmek ve gereken tedavinin uygulanması önemlidir.

Kistin görüntüsü ne olursa olsun acil ameliyat gerektiren yumurtalık kistleri de vardır. Bunlar şiddetli kasık ağrısı ile başlar, bu durumda ameliyat acil olabilir. Acil ameliyatlarda çıkan kist patalojiye gönderilir ama içerideki kanama tedavi edilir.

Sonuç olarak yumurtalık kistleri çok sık gördüğümüz kistler olup sıklıkla takip edilmeli ve izlenmelidir. Çok büyük bir kısmı basit kistler olup kendiliğinden kaybolsa da kakip edilmeli yumurtalık kanserine karşı erken tanı konmalıdır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ