20.08.2019 - Sosyal Hatun

El Yağlanması Nasıl Geçer ?

El Yağlanması Nasıl Geçer ?

Çoğu kişinin dert yandığı bir konu olan el yağlanmasının tabiki de çözümü mevcuttur. Ancak çözüme geçmeden önce yağlanma sebebimizi az da olsa belirlememiz / bilmemiz gerekiyor.

El Neden Yağlanır ?

El yağlanmasının birden fazla sebebi vardır. Ancak en çok görülen sebeplere bakacak olursak, ilk başta yağ bezlerinin aşırı çalışması geliyor. Yağ bezlerinin aşırı çalışması, aşırı sebum üretimine neden olur ve cildi fazla nemlendirir. El yağlanmasının diğer sebeplerinden kısaca bahsetmek gerekirse, temizliğin ihmali, yanlış kozmetik ürünler, stres, metabozlizma sorunları ve sağlıksız beslenme başta gelir. Ayrıca bu sorunların dışında sadece çevresel koşullar bile yağlanmaya neden olabilir.

?

El yağlanmasının yani doğal olarak cilt yağlanmasının sebebi öncelikle bir doktor tarafından belirlenmelidir. Ancak sebep belirlenmeden de aşağıda yazacağımız maddelerde size uygun olanlarını uygulayabilirsiniz.

  • El yağlanması olan kişiler genellikle ellerini sürekli yıkayarak yağlanmayı gidermeye çalışırlar. Bu aslında yanlış bir uygulamadır. Ellerinizi tabiki yıkamalısınız. Ancak bu işte aşırıya kaçmak hem elinizi daha çok yağlandıracak, hem de psikolojinizi de olumsuz etkileyecektir.
  • Dikkat etmeniz gereken en önemli konu; kişisel temizliktir. Vücudunuzu düzenli olarak temizlemeli ve her zaman temiz tutmalısınız. Yine tekrarlıyoruz, her şeyin aşırısı zarardır.
  • Kişisel temizlik esnasında kullanılan temizlik / kozmetik ürünlerinin kalitesi de yağlanmada etkileyicidir. Ellerinizi nemlendirici sabunlar ile yıkamayınız. Daha kuru olan, mümkünse saf zeytinyağlı sabunlarla yıkayabilirsiniz. ( Zeytin yağ ile vücudun ürettiği yağ aynı değildir. )
  • Beslenme tarzı vücudun yağlanmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Mümkün olduğunca kızartma gibi yoğun yağda pişen yemekleri azaltın. Aynı zamanda tuz tüketim miktarınızı da azaltmanızda fayda var. Tuz olarak ise doğal kaya tuzu kullanmayı tercih edin. Unutmayın ! Vücudumuzunda tuza ihtiyacı vardır. Bu yüzden tamamen tuzu kesmeyin.
  • Sürekli temas ettiğiniz eşyalarında temizliğini sağlayın. Örnek olarak bilgisayar başında çok vakit geçiriyorsanız ve elleriniz yağlandığında yıkayıp geliyorsanız. Geldiğinizde mouse ve klavyenizi de temizlemeniz gerekmektedir. Çünkü elinizi yıkamadan önceki yağ onlara geçmiştir. Temas halinde elleriniz tekrar yağlanacaktır. Bu yazdıklarımız cep telefonlarınız içinde geçerlidir elbette.
  • Ellerinizi doğal kaya tuzu ile ovun. Günde bir kere yapabileceğiniz bu işlem elleriniz besleyerek doğal yağ dengesine kavuşmasına yardımcı olacaktır.
  • Elinizi sürekli yüzünüze ve saçınıza götürmeyin. El yağlanma sorunu ile karşılaşanlar, incelendiğinde genel olarak vücut yağlanması söz konusudur. Elleriniz yağlandı ve yıkadınız ancak ardından elinizi yüzünüze götürdüğünüzde yüzünüzdeki yağ tabakası elinize de bulaşacaktır. Bu yüzden ilk aşamada ellerinize biraz hakim olmanız gerekiyor. Ardından genel vücut yağlanmanızıda kontrol altına almanız gerekecek.
  • Eli yağladığında kolonya kullananlarında sayısı bir hayli fazladır. Bu yöntem sorunu geçici olarak çözer doğrudur. Ancak hep bahsettiğimiz gibi aşırıya kaçılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki bu yöntem sorun çözücü değil, sadece o anı kurtarıcıdır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ