25.08.2019 - Sosyal Hatun

Kuru Bakliyatların ve Gıdaların Saklama Yöntemleri

Kuru Bakliyatların ve Gıdaların Saklama Yöntemleri

 

Kuru bakliyatların saklanması :

 

Kuru bakliyatlarımızı saklarken ilk dikkat edeceğimiz nokta ; plastik kaplarda değil cam kavanozlarda saklamaktır. Mümkün olduğunca serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Dış ortam uygun değilse buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Peynirleri saklamanın ipuçları :

Uzun sürede tüketeceğimiz peynirlerimizi yağlı kağıda ve aliminyum folyoya sararak buzdolabında saklayınız. Beyaz peynirinizi daha uzun süreli saklamak isterseniz zeytinyağı dolu bir kabın içinde saklayabilirsiniz. Kaşar peyniri, mihaliç , tulum , hellim gibi sert kıvamdaki peynirler 3-4 hafta kadar buzdolabında saklanabilir.

 

 

 

 

Baharatların saklanması :

Baharatları saklarken yaptığımız en büyük hata ocağın üst kısmında veya yanında saklamamızdır. Isıdan etkilenen baharatların kokuları gider ve tadları değişir. Baharatları serin ve kuru bir ortamda saklamalı veya buzdolabında muhafaza etmeliyiz. Sarmısaklarıda en güzel , doğranmış halde zeytinyağının içinde saklayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Ekmek ve kek gibi gıdaların saklanması :

Ekmeklerinizi koyduğunuz kutuya koyacağınız bir parça kereviz , daha uzun süreli saklama imkanı verecektir. Yaptığınız kek türü kuru gıdaları saklarken de koyduğunuz kabın içine bir dilim elma koyunuz. Ayrıca ekmekleri saklarken bir beze sararsak daha uzun süreli korumuş oluruz.

 

 

 

 

 

Yumurtaların saklanması :

Yumurtaları buzdolabına dizerken sivri olan uçlarının aşağı gelecek şekilde konması daha uzun dayanmalarını sağlar. Kokulardan önlemek içinde kartonlarından çıkarmadan saklamak yeterlidir. Bu şekilde yumurtalarınızı 4- 5 hafta saklayabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ