23.08.2019 - Sosyal Hatun

Zehirlenme Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Zehirlenme Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Zehirlenme kısaca; bir maddenin çeşitli yollar ile vücudumuza girmesiyle ve bu maddenin canlı organizmalarda gösterdiği hastalık belirtisine zehirlenme denir. Zehirlerin vücudumuza girmesi solunum, deri ve sindirim yolu ile gerçekleşmektedir. Zehirler vücudumuzda sırasıyla en çok sinir sistemi, kan, kalp, akciğer, karaciğer ve böbreğe zarar vermektedir. Zehirlerin vücudumuzdan atılımı ise idrar, dışkılama, solunum yolları, anne sütü, terleme gibi yollarla gerçekleşmektedir.

Tıp, zehirlenmeleri 2 başlık altında ele almaktadır. Bunlar;

1- Akut ( Ani ) Zehirlenmeler
Zehirli maddenin vücudumuza girdiği andan itibaren hızla hastalık belirtilerini gösterimesi, kısa bir zamanda ciddi hasarlara hatta ölüme yol açabilmesidir. Örn. Besin Zehirlenmeleri

2- Kronik ( Yavaş Yavaş ) ZehirlenmelerVücudumuza giren zehirli maddenin hemen etki göstermeden, belli bir zaman içerisinde birikerek fizyolojik düzensizliklere, tahribata veya başka hastalıklara yol açmasıdır. Örn. Bazı Kanser Türleri


Akut zehirlenmeler, kronik zehirlenmelere göre ani etki gösterebildiği için belirtileri de kısa sürede gözükmektedir. Bu belirtilerden en sık karşılaşılanlar ateş yükselmesi, sinir sisteminde tahribat, tansiyon değişiklikleri ( özellikle tansiyon düşmesi ), kandaki değer değişiklikleri, solunum sistemi problemleri, kalp ve ürüner sistemde oluşan değişimlerdir.
Zehirlenme vkalarında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, zehirlenme ile tedaviye geçiş arasındanki zamandır. Zehirlenme ihtimali oluşturan bir olay olduğunda veya bir belirti fark edildiği anda hemen tedavi için doktora gidilmelidir.

Zehirlenme tedavilerinde zehirin türüne ve giriş yerine göre uygulama yapılır. Zehirli maddenin türü, tedavideki kritik etkenlerden biridir. Tedavide izlenecek yol; öncelikle vücutta bulunan zehirin daha fazla emilmesine engel olmak ve daha sonra dışarı atılmasını sağlamaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ